Комунікаційна кампанія «Ти як?»

Просвіта та антистигма
Долучитися Досвід ветеранів Для батьків та дітей

«Ти як?» — початок великого діалогу

Просвіта та антистигма — не тренд чи забаганка, а те, без чого справжньої трансформації не відбудеться. Бо насамперед вона має статися у зміні ставлення до ментального здоров'я, розумінні його цінності та необхідності піклуватися про нього.

Піклування про ментальне здоров’я має стати щоденною звичкою. 

Комунікаційна кампанія як провідник на цьому шляху — з доказовими техніками самодопомоги, рекомендаціями від фахівців, гарячими лініями і сервісами онлайн- та офлайн підтримки для усіх без винятку.

«На тлі щоденних тривожних новин, ракетних атак, людського горя й біди питати в себе «Ти як?» наче не на часі. Але насправді психологічний добробут та розуміння того, що відбувається в нашому внутрішньому світі, на часі як ніколи», — перша леді Олена Зеленська, ініціаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я.

«Ти як?» — для усіх без винятку

На початку великого діалогу було важливо закликати українців звернути увагу на свій внутрішній стан. 

Так, запитання «Ти як?» звучало у різних проявах та на різних майданчиках: хтось дізнавався про нього з соціальних мереж, хтось дивився відео на телебаченні, чув ролики на радіо та бачив лаконічні білборди на вулицях рідного міста. 

Як невеличка перемога — зацікавленість людей та їхня готовність дізнаватися більше.

Але що далі, коли відповів для себе на «Ти як?» Якщо не ок — як ти можеш це змінити? Якщо ок — що ти можеш зробити, аби допомогти близьким людям теж знайти своє джерело сили?

Комунікаційна кампанія дає відповіді у різних тематичних хвилях, фокусом яких стали техніки самодопомоги, рекомендації та сервіси — для дітей та дорослих, для захисників та захисниць.

Комунікаційна кампанія «Ти як?» реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.

Долучитися до «Ти як?»

Якщо ви волонтер, громадська організація, бізнес — розмістіть прості поради для посилення стійкості на ваших майданчиках. Ось, наприклад, як це роблять учасники спільноти «Бізнес без бар’єрів».

Як допомогти дитині розслабитися — у мережі магазинів «Фора»

Щоб поділитися «рецептами» піклування про ментальне здоров’я з близькими, друзями, колегами, учнями — ви можете використовувати усі матеріали, які на цій сторінці нижче. Це постери для сайтів та соціальних мереж, ілюстрації, заставки для діджитал-екранів, аудіо- та відеоролики, які є унікальними для кожної тематичної хвилі кампанії.

«Ти як?» — перша хвиля

Комунікаційна кампанія у березні 2023 року розпочала діалог з українцями із запитання «Ти як?» і пропозицією відповіді самому собі. Бо саме із чесної відповіді може складатися рух до того, що є базовою цінністю ментального здоров'я —  добробут людини і те, наскільки вона почуває себе щасливою. 

Сторінка «Ти як?», яка згодом «виросла» у цю платформу, запропонувала українцям рекомендації від фахівців, гарячі лінії і сервіси для підтримки онлайн- та офлайн. 

А ще  — Аптечку психологічної самодопомоги з вправами, які мають доказову ефективність, зручні для виконання будь-де і будь-коли та займають зовсім трохи часу. 

Завантажити усі матеріали хвилі — тут.

Аптечка психологічної самодопомоги
Завантажити

Техніки самодопомоги

Більшість людей, за оцінками експертів, можуть впоратися із потенційно травматичним досвідом самостійно, якщо опанують нові навички. 

Через війну ми обростаємо новими звичками, як новою шкірою. І маємо набути ще одну звичку — піклування про своє ментальне здоров'я.

«Ти як?» запропонувала прості (але з доказовою ефективністю) техніки самодопомоги, які можна завантажити тут

Для батьків, дітей та підлітків

«Якщо молодь зараз відчуватиме захищеність і впевненість замість тривоги та стресу, це вплине на те, яким буде світ. Адже молоде покоління — це ті, хто за кілька років ним керуватиме. І це наша найцінніша інвестиція в майбутнє», — перша леді Олена Зеленська.

Піклуванню про ментальне здоров’я дітей та підлітків присвячена третя хвиля комунікаційної кампанії «Ти як?», матеріали якої розроблялися разом з експертами ЮНІСЕФ. Завантажити — тут.

Також скористайтеся аптечкою із техніками саподопомоги, що стануть у пригоді як малечі, так і дорослому.

Аптечка психологічної самодопомоги
Завантажити

«Ментальне здоров’я — це…»

Четверта хвиля кампанії взяла собі за фокус розкрити поняття ментального здоров'я через ілюстрації зі зрозумілими сюжетними лініями та короткими описами. Наприклад, ментальне здоров'я — це: 

  • розуміти власні емоції; 
  • піклуватися про себе;
  • займатись спортом;
  • знайти свій спосіб самодопомоги;
  • плакати, коли болить;
  • реалізувати свій потенціал;
  • баланс роботи та відпочинку.

Цикл картинок «Ментальне здоров’я — це…» спеціально для комунікаційної кампанії «Ти як?» створила українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова. 

Завантажити ілюстрації можна тут.

«Ти як?» З болем та наболілим — до сімейного лікаря

Порушення сну. Немає апетиту. Тривога. Нав’язливі думки, що може статися щось погане. Переживання хоча б одного із цих станів упродовж останніх двох тижнів може бути сигналом SOS — необхідно попіклуватися про ментальне здоров’я. Куди йти? До того, кому довіряємо здоров’я фізичне (не лише своє, а й цілої родини) — сімейного лікаря.

Сімейні лікарі, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP, можуть допомагати в питаннях, які стосуються ментального здоров’я.

Матеріали для поширення — завантажити.

Інтеграція послуги з ментального здоров’я на «первинку» є компонентом пріоритетного проєкту МОЗ України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного медичного корпусу.

«Досвід ветеранів вартий поваги»

Дедалі більше чоловіків і жінок, хлопців і дівчат, які боронили Україну, повертаються додому — хтось після виснажливих бойових дій, хтось після полону. Незалежно від віку — бойовий досвід із ними назавжди.

Захисники і захисниці повертаються в середовище цивільних людей, у яких є власний досвід війни. Він інший.  Не гірший і не кращий, не легший і не важчий — його не можна порівнювати із досвідом військових. Він просто інший.

І кожен ветеран, і кожен цивільний — усі ми — постаємо перед непростою задачею: як нам взаємодіяти одне з одними. Ось про це комунікаційна хвиля «Досвід ветеранів вартий поваги»: про взаємну підтримку і допомогу, про прийняття.

Тематична хвиля «Досвід ветеранів вартий поваги» комунікаційної кампанії «Ти як» Всеукраїнської програми ментального здоров'я за ініціативою Олени Зеленської розроблена спільно з IREX та Державним департаментом США і впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Матеріали для поширення — завантажити.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux