Спільнота «Бізнес без бар'єрів» на своїх майданчиках говорить про ментальне здоров'я
Чому це важливо?
Якщо вам доводиться чекати у чергах на заправці, в магазині, у банку, на вокзалі – озирніться навколо. Питання «Ти як?» ви побачите будь-де, адже потужним голосом комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я стала спільнота «Бізнес без бар’єрів».
«Бізнес без бар'єрів» – це 25 компаній, які об’єдналися навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської, спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців. Ком'юніті бізнесів долучилося до масштабної просвітницької роботи у темі ментального здоров’я.
Навіщо це? Бо бізнес, як ніхто інший, розуміє, що у людський ресурс потрібно інвестувати. І це не лише про просвіту та антистигму, але й про опанування нових навичок у новій реальності, детальніше про які ми розповідаємо у цьому матеріалі.
«Ти як?» – питання, з якого починається шлях піклування про себе та близьких
Щоби вирішити будь-яку проблему – треба спочатку її розпізнати. Для ментального здоров’я це працює аналогічно. Поспіхом спитати у себе «Ти як?» буде замало. Над відповіддю варто замислитися, будучи при цьому абсолютно чесним із собою.
«Ти як?» – питають учасники спільноти «Бізнес без бар’єрів» своїх клієнтів, гостей, відвідувачів, пасажирів, читачів, працівників.
Ось вокзал – місце зустрічей та прощань, ніжних обіймів і гірких сліз, місце справжнього вивільнення емоцій. А від початку повномасштабного вторгнення ще й місце надії для тих, хто потягом евакуюється у безпечні регіони. Тисячі людей щодня – щасливі, заплакані, розгублені, тривожні. Де, як не тут, спитати «Ти як?». І Укрзалізниця питає. На кожному українському пероні, у залах очікувань та вагонах поїздів – усюди розміщені інформаційні плакати та транслюються відеоролики кампанії.
Або ж приземлене – гроші. Коли треба зняти готівку чи поповнити картку. Справа пари хвилин і кількох натискань кнопок, але й тут ми не залишаємося без турботливого «Ти як?». ПриватБанк розмістив інформаційну кампанію не тільки у своїх відділеннях, а й на екранах 5 тисяч банкоматів і 10 тисяч терміналів самообслуговування.
До дня ментального здоров'я ПриватБанк влаштував соціальний інтерактив на Майдані Незалежності – «вуличний замір настроїв». Випадковим перехожим ставили п’ять простих запитань про їхній психоемоційний стан. Результатом такого спонтанного опитування стала сплетена на стенді «павутинка», яка умовно відобразила реальний стан українців сьогодні.
Учасники спільноти «Бізнес без бар’єрів» так активно долучилися до промоції у власних соціальних мережах, що дуже швидко від питання «Ти як?», яке було ключовим на старті комунікаційної кампанії, довелося перейти до відповідей – вже з дієвими практиками для покращення ментального здоров'я.
Друга хвиля комунікаційної кампанії
«Ти як?». Що робити з відповіддю?
Поставити наступне питання та застосувати відповідні техніки самодопомоги. Вони не потребують особливих умінь чи вкладення фінансів. Вони доступні, легко запам’ятовуються, але напрочуд ефективні у боротьбі зі стресом, тривогою чи панікою.
Отже, ти як?
Якщо не ок – як ти можеш собі допомогти?
Якщо ок – як ти можеш допомогти рідним та близьким?
На вулицях міста. На маркетплейсах бізнесів. В аптеках. На телебаченні та радіо. У соціальних мережах. Усюди, де людина може побачити, почути, прочитати, є доступні та дієві техніки самодопомоги. Про це вже подбали партнери, агенції та бізнеси, які підтримали комунікаційну кампанію «Ти як?».
Тому просто береш і робиш. Коли йдеш на роботу. Їдеш у метро. Купуєш продукти. Стоїш у заторі. Це нові навички, які вкрай необхідно набути у нових обставинах.
«Як відволіктися від поганих думок? Опиши детально предмет в руці» – ділиться порадами Укрзалізниця. У піклуванні не тільки про подорож, а й про психоемоційний стан пасажирів компанія радить, як заспокоїтись, підняти собі настрій, відволіктися від важких думок. На вокзалах з’явилися плакати з відповідними вправами. Їх зручно робити хоч у зоні очікування, хоч у вагоні потяга, не порушуючи при цьому особистий простір інших людей.
«Ментальне здоров’я – це знати вправи, які рятують від тривоги» – нагадує ПриватБанк. Ролики з техніками самодопомоги транслюються в усіх відділеннях. Кардмену, помічнику у мобільному додатку Приват24, не байдужий стан користувача. Тому після кожного платежу він пояснює, що таке ментальне здоров’я та як про нього дбати. Наприклад, цінувати своє самопочуття та прийняти, що без стресу ніяк. Або слухати, що каже серденько та не соромитися пожаліти себе. «Обійми найдорожчих», «Ти молодчинка, так тримати», «Порадуй себе чимось» – також нагадує ПриватБанк на обкладинках діджитал-карток у своєму мобільному застосунку.
«Щоб заспокоїтися, ритмічно постукай себе по ключицях» – такі відеоінструкції дає у своїх магазинах рітейлер побутової техніки та електроніки «Фокстрот». Приходите за феном чи пилососом, а дбаєте про психологічний добробут. Бо поки ви задумались, вибираючи потрібну модель, можна зробити вправу та зміцнити ментальне здоров’я.
«Як допомогти дитині почуватися впевненіше? Що таке дихати «по долоньці»?» – більше тисячі магазинів мережі «АТБ-маркет» та понад сотні магазинів мережі «Фора» по всій Україні діляться рекомендаціями, які стануть у пригоді батькам. Погодьтеся, дуже зручно: забігти після роботи за фруктами та кефіром, а прийти додому ще й зі свіжим оберемком корисних порад.
«Піклуючись про інших, не забуваймо піклуватися про себе» – закликає мережа АЗК SOCAR Energy Ukraine. На діджитал-екранах усіх заправок транслюються ролики із техніками, які допоможуть повернути себе у норму та відновитись. Невже насправді можна поповнити внутрішній ресурс наче машину заправити? У компанії впевнені: ще й як можна! Повний бак не тільки автівці, а й собі – обираймо колонку з енергією та моральними силами.
Є власний бізнес?
Розкажи про «Ти як?»
Книжкова платформа Yakaboo у кожне своє замовлення дбайливо вкладає закладинки з QR-кодом із запрошенням на спеціальну сторінку «Ти як?».
Інформаційні банери на сайті Work.ua закликають вчитися долати тривожність і теж пропонують відвідувачам перейти на «Ти як?».
Будь-який бізнес – крихітна крафтова кав’ярня чи великий мережевий салон краси – можуть долучитися до комунікаційної кампанії «Ти як?» і стати для українців провідниками у світ піклування про ментальне здоров’я.
Розмістити на дверях стікер або плакат – це недовго і легко. Але завдяки таким дрібничкам дізнатися, як впоратися зі своїми тривожними станами, зможуть якомога більше людей. Завантажити просвітницькі матеріали у різних форматах, для різних майданчиків можна тут.
Не лишайся осторонь. Спитай себе і тих, хто поруч: «Ти як?»