Базові навички спілкування: встановлення контакту — 3 епізод освітнього курсу для фахівців, які задіяні у наданні послуг із ПЗПСП

Про контакт та особливості його встановлення
Розвиток стійкості Самодопомога

Дослідження

Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України провів дослідження, у межах якого опитав майже 5 тисяч надавачів послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП). 

Було з'ясовано, що фахівці, які безпосередньо працюють з дітьми, ВПО та коморбідними станами, мають нижчу якість професійного життя, що супроводжується симптомами вигорання та вторинного травматичного стресу.

Так з’явився проєкт, метою якого стало зібрати на одному ресурсі — платформі «Ти як?» — доказову інформацію для фахівців, яка сприяла би підвищенню якості їхнього професійного життя. Освітній курс отримав назву «Плекання стійкості фахівців, які задіяні у наданні послуг із ПЗПСП»

Саме тут знайдуться відповіді на всі «болючі» питання — від піклування про себе до реагування на гострий стрес та підтримки людини у горюванні.

Проєкт реалізовано у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської — за підтримки Бюро ВООЗ в Україні. Аналітична та експертна підтримка — Координаційний центр з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України. Технічна підтримка, проведення онлайн-опитування та зйомка відеолекцій — громадська організація «Безбар’єрність».

Історія

Уявіть, що ви працюєте медсестрою. Вам потрібно записати історію хвороби пацієнта на ім'я Микола та зорієнтувати його у відділенні. 

Миколі 53 роки, йому важко запам'ятовувати повсякденні подробиці своєї роботи й домашнього життя. Бували випадки, коли чоловік відвідував якесь місце й забував, навіщо туди ходив. Це його турбує, оскільки він живе один, а схожі ситуації трапляються дедалі частіше. 

Нещодавно в Миколи розвинулося запалення легень, тож він узяв кілька днів відгулу на роботі, щоб одужати. У нього проблеми з диханням і лихоманка. А минулої ночі Микола впав зі сходів. Він зламав зап'ястя і також має підозру на черепно-мозкову травму. 


Як медсестра, відповідальна за догляд за Миколою, ви повинні спробувати зрозуміти, що чоловік відчуває щодо своєї госпіталізації та проблем, які призвели до неї.

Із Миколою необхідно встановити контакт — поставити кілька запитань та уважно вислухати його відповіді. Ці питання мають стосуватися вирішення трьох основних завдань: отримати точну інформацію, щоб можна було управляти ризиками під час ведення цього випадку; допомогти Миколі впоратися з будь-якою плутаниною, пов’язаною з госпіталізацією, наприклад з початковим шоком; обґрунтувати, чому і скільки часу Миколі потрібно перебувати в лікарні.

Про третій епізод

У третьому епізоді освітнього курсу на прикладі спілкування медсестри та пацієнта розповідається про контакт та особливості його встановлення, адже це ключ до успішної взаємодії між клієнтом і надавачем послуг у сфері психічного здоров'я та психосоціальної підтримки. 

У лекції пояснюється, чому важливо персоналізувати будь-яку розмову, як реагувати на питання, які не стосуються плану лікування і чому вони допомагають розвинути терапевтичні стосунки. 

Зокрема, у відео викладені такі аспекти:

  • з чого складається контакт або, як його ще називають, рапорт;

  • які навички ефективної комунікації варто використовувати для встановлення контакту;

  • чому одним із перших завдань під час встановлення контакту є необхідність допомогти людині осмислити події, що відбуваються;

  • використання невербальної комунікації — як мова тіла може сказати більше, ніж сам клієнт;

  • якими бувають комунікаційні пастки та чому їх варто уникати.

Також цей епізод містить практичні рекомендації, як реагувати на певні твердження та діяти у конкретних ситуаціях. 

Наприклад, перефразувати слова клієнта так, щоб продемонструвати залученість у розмову або ж правильно використати рефлексію задля налагодження взаєморозуміння. Пам’ятаймо:

  • чого чекаємо — те провокуємо;

  • доброзичливе налаштування полегшує спілкування;

  • формування довіри — процес, на який можна впливати.


Тест

Тест для самоперевірки після перегляду епізоду — за посиланням.

Корисні ресурси

Цілеспрямоване інтерв'ювання і консультування: сприяння розвитку клієнта: Пер. з англ. / Ален Айві; Пер. Олександра Абесонова; Іл. Зиг Капеліс.— К. : Сфера, 1998.— 342 с.

Більше джерел для плекання стійкості — у розділі «Продукти» на платформі «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux