РДУГ: як можуть допомогти дитині батьки й педагоги?
РДУГ: дізнатися більше
Чи помічали ви, що дитина непосидюча, їй важко зосередитися, а ви не встигаєте за її активністю? Можливо, ви тільки дізналися про РДУГ у вашої дитини чи вашого учня або занепокоєні її / його поведінкою? Розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ) охоплює низку загальних симптомів, однак у кожної дитини вони можуть проявлятися по різному.
У цьому тексті ви знайдете інформацію про те, як допомогти дитині з РДУГ, а також корисні ресурси для поглиблення знань.
Що таке РДУГ?
Розлад дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ) — це нейробіологічний розлад, який впливає на регуляційні процеси в лобових частинах мозку, що відповідають за планування, контроль імпульсів та увагу. Недостатня активність цих областей мозку призводить до труднощів із самоконтролем і концентрацією.
РДУГ проявляється з дитинства. З віком здатність до самоконтролю в дитини покращується, однак вона може мати труднощі як у підлітковому, так і в дорослому віці.
Основні прояви РДУГ — гіперактивність, імпульсивність та порушення уваги.
Пам'ятайте, що наявність РДУГ не вказує на відсутність умінь або знань у дитини. Цей розлад можна ефективно контролювати за допомогою належних методів лікування. Серед них — медикаментозна терапія та поведінкова терапія, які можуть бути впроваджені удома і в освітніх закладах. У випадках сильно виражених симптомів РДУГ застосовують комбінацію обох методів, тоді як при менш серйозних проявах може бути достатньо лише поведінкової терапії.
При РДУГ у дитини можуть спостерігатися інші розлади ментального здоров'я: поведінкові порушення, затримка розвитку мовлення, труднощі з навчанням, порушення координації рухів, тривожні стани тощо. Тому важливо уважно стежити за поведінкою дитини та за потреби звертатися до фахівців з ментального здоров’я.
Щоб діагностувати РДУГ та супутні розлади, слід звернутися до дитячого психіатра. Записатися на прийом можна в державних або приватних медичних закладах. Для пошуку відповідного фахівця у державних медустановах скористайтеся онлайн-картою від Національної служби здоровʼя України.
Як можуть допомогти дитині батьки?
Фахівці центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї» розробили «Путівник для батьків», що містить корисні рекомендації. Ось основні пункти, які стануть вам у пригоді:
Зверніться до кваліфікованих фахівців. Якщо ви підозрюєте у своєї дитини РДУГ, зверніться до дитячого психолога, психотерапевта чи психіатра. Важливо пам’ятати, що лише дитячий психіатр може діагностувати розлад та визначити ступінь його вираженості.
Постарайтеся розібратися, як саме проявляється РДУГ у дитини. Важливе завдання для батьків — дізнатися якомога більше достовірної інформації про РДУГ. Це допоможе вам відокремити факти від міфів, пов’язаних з цим розладом, а також знайти ефективні підходи до виховання й підтримки дитини. І щонайважливіше — ви зможете краще розуміти потреби вашої дитини та її поведінку.
Застосовуйте принципи позитивного поведінкового підходу вдома. Організуйте систему, яка допоможе дитині концентрувати увагу, коли вона вчиться, грається чи спілкується з іншими. Не соромтеся звернутися до спеціалістів, якщо вам потрібна допомога.
Розвивайте таланти та позитивні сторони дитини. Зважайте не тільки на негативні прояви РДУГ. Ваш син чи донька можуть бути артистичними та творчими, мати великий запас енергії та велике бажання досліджувати світ. Відтак намагайтеся розвивати позитивні якості та зважайте на вподобання й хобі.
Співпрацюйте з вчителями вашої дитини. Переконайтеся, що вони ознайомлені із сучасними методами допомоги дітям із РДУГ. Так вам буде легше налагодити з ними комунікацію та співпрацю.
Піклуйтеся про себе. Пам’ятайте, що належна підтримка та виховання дитини залежить і від вашого емоційного й фізичного стану. Тому дбайте про своє здоров’я та дозволяйте собі відпочинок. Не забувайте про стосунки з іншими членами сім’ї, друзями та не відмовляйтеся від своїх мрій чи планів. Також спробуйте спілкуватися з іншими батьками, чиї діти мають РДУГ. Так ви зможете знайти джерело підтримки й розуміння.
Як педагоги можуть допомогти дитині з РДУГ?
Батьки не завжди можуть помітити труднощі своєї дитини зі самоконтролем. Тому вчитель може стати першою людиною, яка помітить прояви РДУГ у дитини та обговорить це з її близькими.
Будьте свідомі проявів РДУГ. Розуміння основних симптомів допоможе вчасно розпізнати їх у дитини. Ви зможете поділитися своїми спостереженнями з батьками та разом скласти план подальших кроків допомоги дитині.
Співпрацюйте з батьками та фахівцями. Долучайтеся до розробки рекомендацій щодо навчання та керування поведінкою дитини. Налагодьте комунікацію з батьками, щоб інформувати їх про труднощі або успіхи дитини в процесі навчання.
Плекайте гарні стосунки з дитиною. Це — один із ключових пунктів. Навчання дитини із РДУГ може викликати втому та роздратування, тому важливо контролювати свої емоції. Проявляйте емпатію та терпіння. Пам’ятайте, що ви як вчитель маєте великий вплив на формування самооцінки дитини, її сприйняття себе, інших і світу. Заохочуйте бажану поведінку похвалою чи іншими позитивними методами підтримки. Уникайте покарань, однак чітко пояснюйте дитині наслідки порушення правил.
Організуйте сприятливе навчальне середовище. Важливо створити атмосферу, яка допоможе дитині з РДУГ краще засвоювати матеріал. Для цього ви можете залучити батьків дитини та фахівців із ментального здоров’я. Наприклад, порадьте батькам звернутися до одного з інклюзивно-ресурсних центрів, де спеціалісти складуть індивідуальний план розвитку дитини й визначать потрібний рівень підтримки в навчальному закладі. Також разом із батьками та фахівцями ви можете створити вимоги до організації середовища, способів подачі інформації та запровадження принципів поведінкового керівництва.
Де шукати якісну інформацію про РДУГ?
Скористайтеся тематичною сторінкою про РДУГ від центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї». Там ви знайдете десятки матеріалів, семінарів, коротких відео, які поглиблять ваші знання. Наприклад, ви зможете переглянути:
«Як опанувати РДУГ: посібник для батьків» (Расел Барклі)
«Батьківська школа»: відеозапис серії семінарів для батьків дітей із РДУГ лікаря центру «Коло сім’ї» Олега Романчука
5-крокову програму допомоги дітям із розладом дефіциту уваги та гіперактивності в освітніх закладах
Про коректну взаємодію з людиною / дитиною з розладом дефіциту уваги та гіперактивності розкаже «Довідник безбар'єрності» — посібник із нової етики спілкування, створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської.