Як бізнес піклується про ментальне здоров'я своїх співробітників
25 компаній у спільноті «Бізнес без бар’єрів»
Сучасний бізнес знає: своїх працівників треба не у шорах тримати, а в ресурсі — тобто дбати про ментальне здоров’я. І не тільки забезпечити освітніми матеріалами та провести тренінги (хоча це дуже-дуже важливо), а й створити дійсно цікаві проєкти, спрямовані на плекання стійкості колективу. Такі, щоб людина не дивилася на годинник та не рахувала хвилини до закінчення робочого дня, а навпаки — щоб час летів непомітно та із задоволенням.
Ініціатива першої леді Олени Зеленської, спрямована на створення суспільства рівних можливостей, надихнула 25 українських та міжнародних компаній об’єднатися у спільноту «Бізнес без бар’єрів».
ТЕОРІЯ: навчитися допомогти собі та підтримати інших
11 компаній-учасників спільноти пройшли навчання тренерів «Самодопомога Плюс» від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Цей курс управління стресом є масштабованим: навчився сам — навчи й інших. Його випускники стають менторами у колективі, а контроль над стресом опановують тисячі працівників.
McDonald’s Ukraine занурився ще глибше. Окрім впровадження цього курсу розробили програму відновлення навичок і знань перед поверненням на роботу. У ній і hard skills по виробничих процесах, і психологічний блок — як працювати в складних умовах, триматися в тонусі та надавати якісний сервіс. Базу створили ще під час пандемії, коли ресторани тимчасово були зачинені, а тепер оновили до актуальних потреб. Наприклад, додали навчальний модуль про ПТСР: він дозволяє розпізнати тривожні ознаки, пройти відповідне тестування та, у разі потреби, отримати професійну анонімну допомогу — її теж забезпечує компанія.
ПІДТРИМКА: створення гарячих ліній та консультації з психологами
Емоції — це спосіб подолати біль. Емоції дають нам шанс зробити крок у майбутнє. Не завжди вивільнити емоції вдається самотужки, тому гарячі лінії психологічної підтримки працівників та їхніх родин з’явилися у багатьох компаніях.
Але іноді буває так, що запит на підтримку дуже специфічний. Наприклад, треба поговорити більш глибоко та особисто. Або навіть обійнятися та поплакати. Є рішення й на такі запити.
В Укрпошті для співробітниць, які перебували у тимчасово окупованих регіонах, створили окрему групу фахової психологічної підтримки REGENERATION.
У Starlight Media організовують групові сеанси допомоги для дівчат, які чекають на повернення коханих із фронту. Також для всіх співробітників та співробітниць працює корпоративний сервіс психологічної підтримки. Отримати консультації можна коштом компанії.
У ПриватБанку індивідуальні психологічні зустрічі оплачують не тільки працівникам, а й членам їхніх родин. Консультації проводять фахові психологи, які мають досвід та сертифікацію у різних методах терапії.
ПРАКТИКА: внутрішня комунікація та дієві інструменти
У мережі ОККО почали з керівників. Якщо вони не почуватимуться «ок», то як допоможуть співробітникам? Там створили навчальний продукт для очільників АЗК. Проєкт стартував як спільнота у телеграм: на підтримку менеджерів, що працювали з командами на передовій, у прифронтовій зоні та під обстрілами. Згодом він успішно трансформувався в окремий навчальний продукт, зосереджений на управлінських лайфхаках.
У IT-компанії SoftServe теж зробили ставку на лідерів. Зокрема, в Україні зосередилися на навчанні топ-менеджерів — шляхах ефективного керування командами у складні часи. До процесу долучили експертів.
А от колеги з ЕРАМ-Україна подбали про повернення своїх мобілізованих працівників на роботу. Розробили спеціальний портал, де зібрані корисні для ветерана ресурси, та впровадили вітальний лист, у якому людина отримує основні новини компанії за час своєї відсутності.
ЦЕ ВСЕ?
Звісно, ні.
Завдання відповідальних бізнесів — сформувати у працівників звичку піклуватися про власне ментальне здоров’я. Щоб це стало таким самим ритуалом, як чистити зуби або вмиватися вранці.
Дати дієві інструменти, показати практичні кейси, навчити бачити світ навколо глибше і ширше — і тоді кожен знайде у собі приховане джерело сили, яке допоможе витримати випробування.
Слідкувати за новинами спільноти «Бізнес без бар’єрів» можна за посиланням.