Профілактика професійного вигорання — 2 епізод освітнього курсу для фахівців, які задіяні у наданні послуг із ПЗПСП

Що таке професійне вигорання, чому воно виникає, як розпізнати та як запобігти появі цього стану
Вигорання Розвиток стійкості Стрес

Дослідження

Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України провів дослідження, у межах якого опитав майже 5 тисяч надавачів послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП). 

Було з'ясовано, що фахівці, які безпосередньо працюють з дітьми, ВПО та коморбідними станами, мають нижчу якість професійного життя, що супроводжується симптомами вигорання та вторинного травматичного стресу.

Так з’явився проєкт, метою якого стало зібрати на одному ресурсі — платформі «Ти як?» — доказову інформацію для фахівців, яка сприяла би підвищенню якості їхнього професійного життя. Освітній курс отримав назву «Плекання стійкості фахівців, які задіяні у наданні послуг із ПЗПСП»

Саме тут знайдуться відповіді на всі «болючі» питання — від піклування про себе до реагування на гострий стрес та підтримки людини у горюванні.

Проєкт реалізовано у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської — за підтримки Бюро ВООЗ в Україні. Аналітична та експертна підтримка — Координаційний центр з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України. Технічна підтримка, проведення онлайн-опитування та зйомка відеолекцій — громадська організація «Безбар’єрність».

Історія

Оксана — соціальна працівниця в реабілітаційному відділенні. Протягом останнього року вона бралася за найскладніші випадки та намагалася розв’язувати проблеми клієнтів попри все, зокрема обмежені ресурси та стислі часові межі. 

Вкотре після складного випадку жінка на кілька днів або тижнів «випадає» з роботи, а потім повертається і знову береться за найскладніше. 

Від таких умов роботи Оксана виснажилася, повністю занедбала свої потреби, має порушений сон, погіршений стан здоров’я, головні болі. Водночас вона вважає, що робить недостатньо.

Виснаження, ігнорування власних потреб, порушення сну, погіршення стану здоров’я, «випадання» з роботи на певний час, знецінення власної праці — це ознаки вигорання.

Про другий епізод

Епізод не тільки пояснює, що таке професійне вигорання, чому воно виникає та як його розпізнати, а й містить рекомендації, як запобігти появі цього стану. Вичерпні роз’яснення експертів допоможуть визначити основні точки, у яких відбуваються розбіжності між людиною і роботою, та починається професійне вигорання. 

Зокрема, у лекції є відповіді на такі питання:

  • чи може вигорання стосуватися лише специфічних професій або окремих груп людей;
  • як відрізнити вигорання від втоми або, наприклад, просто важкого понеділка;
  • які внутрішні та зовнішні чинники призводять до порушення стану рівноваги працівника;
  • виснаження, відчуження від самого себе й неадекватна оцінка особистих досягнень — чому у світі ці симптоми вигорання спостерігаються у чверті працівників?
  • які практики використовувати, щоб самотужки запобігти вигоранню?

Також у цьому епізоді пропонується тренування у техніці майндфулнес — із поясненням, як і навіщо практикувати усвідомлене харчування. 

Майндфулнес означає жити теперішнім моментом: бути більш усвідомленим та уважним до кожної миті, повністю залучатися в те, що відбувається навколо — з прийняттям і без осуду.


Перевір себе

Тест для самоперевірки після перегляду епізоду — за посиланням.

Корисні ресурси

Обирайте зручні для вас техніки для підтримки внутрішнього ресурсу, ментального здоров’я та практикуйте їх регулярно. Піклування про власне ментальне здоров’я має стати щоденною звичкою. 

Більше джерел для плекання стійкості — у розділі «Продукти» на платформі «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux