Міністерства представили пріоритетні проєкти у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я

Всеукраїнська програма ментального здоров'я впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської
10 травня 2023

Ініціативи представлено на розширеному засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров'я, яка проходила під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та за участю першої леді Олени Зеленської.


«Піклуючись про ментальне здоров'я, ми плекаємо нашу стійкість. Це наша здатність потужно відбивати щоденні атаки стресових чинників на нашу психіку. Нова система послуг і сервісів у сфері охорони психічного здоров'я має бачити не категорії людей — ВПО, люди старшого віку, люди з інвалідністю, діти, ветерани й ветеранки тощо, — а кожну окрему людину», — зазначила перша леді України.


«Уряд уже розпочав реформу медико-соціальних експертних комісій і військово-лікарських комісій. Але питання ментального здоров'я є не менш важливим. Сьогодні ми ознайомимося з сімома пріоритетними проєктами Всеукраїнської програми ментального здоров’я», — заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.


Серед пріоритетних проєктів міністерств, представлених на засіданні Міжвідомчої координаційної ради, були:

 1. «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» від Міністерства охорони здоров'я.

Проєкт охоплює всі верстви населення і сприяє наближенню послуги з ментального здоров'я через сімейного лікаря. У разі необхідності лікар «первинки» скерує до вузького фахівця.

 1. «Створення центрів життєстійкості в Україні» від Міністерства соціальної політики. 

Проєкт, спрямований на психосоціальну підтримку мешканців громад, фахівців першої лінії контакту та волонтерів.

 1. «Перехід від військової служби до цивільного життя (в частині психологічної допомоги)» від Міністерства у справах ветеранів. 

Проєкт передбачає розробку цифрового рішення (створення мобільного застосунку) для надання підтримки захисникам і захисницям, а також їхнім сім’ям під час повернення до мирного життя.

 1. «Створення системи психологічного відновлення особового складу Збройних Сил України RECOVERY» від Міністерства оборони. 

Проєкт спрямований на психологічне відновлення військовослужбовців, звільнених із полону, та членів їхніх сімей, зокрема, шляхом створення спеціалізованих центрів.

 1. «Алгоритм надання психологічної допомоги та супроводу у кризових та екстрених ситуаціях» від Міністерства внутрішніх справ. 

Алгоритм потрібен для того, щоб після надання екстреної психологічної допомоги на місці надзвичайного інциденту мати маршрут для подальшого перенаправлення і психосоціального супроводу постраждалих.  

 1. «Психосоціальна підтримка та психологічна допомога на всіх рівнях освіти» від Міністерства освіти і науки. 

Проєкт передбачає впровадження навичок психологічної стійкості на всіх рівнях освіти — від дошкільної до вищої, а також трансформацію психологічної служби в системі освіти.

 1. «Молодіжні центри та активні парки — частина екосистеми психічного здоров’я» від Міністерства молоді та спорту. 

Одним із компонентів проєкту є надання послуги з психологічної підтримки для дорослих, дітей та підлітків через платформу «СпівДія».


Також на засіданні віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук розповіла про Центри підтримки цивільного населення при обласних військових адміністраціях, створення яких передбачено відповідним проєктом постанови Кабінету Міністрів.


Такі центри мають забезпечити ефективну взаємодію та координацію з органами виконавчої влади, правоохоронними та іншими державними структурами, місцевим самоврядуванням, громадськими організаціями і сприяти розбудові дієвого механізму адміністрування потреб, ресурсів та послуг.


Перша леді наголосила, що досягти результату, відчутного для кожної людини, можна лише завдяки спільним діям. Адже компонент ментального здоров’я є повсюдним та однаково важливим в освітній і соціальній сфері, у секторі безпеки та оборони і в галузі культури.


«Психосоціальна послуга має бути поруч — у кабінеті сімейного лікаря, школі, ЦНАПі, центрі зайнятості, податковій, поліції, центрі соціальних послуг тощо. І це має бути не лише близько, а й гнучко», — додала дружина Президента.

Денис Шмигаль нагадав про роботу попередніх засідань Міжвідомчої координаційної ради. Так, була опрацьована дорожня карта, проаналізовано результати аудиту потреб і ресурсів у сфері ментального здоров’я. Сьогодні, за словами Прем'єр-міністра, необхідно визначити, завдяки яким конкретним механізмам можна посилити стійкість кожної людини та відновити її ментальне здоров’я.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux