На Міжвідомчій координаційній раді представлено аудит ресурсів існуючої системи надання послуг у сфері ментального здоров'я

Засідання відбулося у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської
08 лютого 2023

На засіданні Міжвідомчої координаційної ради з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я були представлені результати аудиту ресурсів існуючої системи надання послуг у сфері ментального здоров’я. Аудит мав на меті визначити, які потужності має кожне міністерство, як вони використовуються, які є прогалини. Також на засіданні було презентовано комунікаційну стратегію Всеукраїнської програми ментального здоров’я.


«Психологічна допомога має бути такою ж доступною й повсюдною, як і медична. Це амбітна мета. І великий виклик — переплавити жахливий досвід на посттравматичне зростання. Такої програми немає ніде у світі. Але й ніхто у світі в цьому столітті не пережив того, що переживаємо ми», — зазначила на початку заходу перша леді Олена Зеленська.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів про прогноз Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), згідно з яким до 2025 року кожен другий українець може зіткнутися з проблемами у сфері ментального здоровʼя. Він констатував, що українці не звикли зважати на своє ментальне здоровʼя, про що, зокрема, свідчать і соціологічні дослідження. Аудит виявив, що люди (особливо діти) проходять повз систему: нині діагностується менш як 10 % від прогнозованого поширення розладів (наприклад, депресія, тривожність, розлади харчової поведінки тощо).


За результатами аудиту стало відомо, що:


 • Лише 50 % громад надають п’ять із 17 базових соціальних послуг; 

 • Попит на послуги лише серед внутрішньо переміщених осіб у 1,7 раза перевищує обсяг наданих у 2022 році;

 • Прогнозована потреба в допомозі з питань ментального здоровʼя на первинній ланці — 27 мільйонів випадків;

 • Додаткове навчання з питань ментального здоровʼя станом на кінець 2022 року пройшли лише 1,2 % фахівців первинної ланки, ця кількість потенційно зросте до 10 % у 2023 році;

 • Навчальна програма з основ ментального здоровʼя в Україні покриває менш як 50 % тем аналогічних програм у розвинених країнах;

 • Кожен другий ветеран та члени його родини потребуватимуть психологічної допомоги, потенційна потреба у послугах становитиме близько 2 мільйонів. У 2022 році Мінветеранів надало близько 6 тисяч послуг, у 2023-му закладений бюджет на 40 тисяч послуг.


Повні результати аудиту ви знайдете за посиланням


«Психічне здоров’я — один із маркерів нашої стійкості, спроможності чинити спротив і перемагати. Потрібно вже зараз думати про майбутнє. Психологічне відновлення України важливе, як і відбудова інфраструктури, житла чи енергетики. Одне з ключових завдань — створити адекватну викликам систему психологічної допомоги та підтримки. Систему, яка виконувала б п’ять базових функцій: здійснювала профілактику та виявляла проблему, надавала широкий спектр допомоги поза лікарнею, здійснювала психосоціальну реабілітацію, надавала спеціалізовану психіатричну допомогу в лікарні, постійно підтримувала людей з ментальними порушеннями», — наголосив Денис Шмигаль.

Відповідно до представленого бачення нової системи, компонент психосоціальної послуги має бути майже в кожній точці контакту людини з системою протягом усього її життя.


«Зараз ціна слова — навіть випадкової розмови — дуже велика. Думаю, кожен із нас це неодноразово відчув на собі. Розмова на касі чи в банку може як поглибити існуючу травму, так і підтримати людину. Ось чому всі, хто спілкується з людьми, хоч би ким вони працювали, мають володіти навичками піклування про своє ментальне здоров’я та вміти пояснити іншим, як це зробити», — зазначила перша леді.


На засіданні також було представлено комунікаційну стратегію Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

«Маємо пояснити українцям, чому треба звертатися до фахівців із психічного здоров’я, не боятися психологічної допомоги, не соромитися її, які існують техніки самодопомоги, як самому дбати про свій стан. Маємо прокласти для них маршрут, як і куди звертатися по підтримку. Фактично це означає створити в Україні нову культуру ставлення до ментального здоров’я. Десятиліттями вважалося, що проблем із ментальним здоров’ям не існує, якщо про них не говорити. Але насправді не говорити — це боятися. А боятися — це не про українців», — додала Олена Зеленська.


Аудит ресурсів послуг у сфері психічного здоров’я та розробка комунікаційної стратегії стали можливими завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).


Нагадаємо, під час попереднього засідання Міжвідомчої координаційної ради було презентовано результати аудиту потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, міжнародний досвід побудови систем психічного здоров’я та оперативну дорожню карту «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни», розроблену представниками державного сектору, агенцій ООН, міжнародних та українських організацій у координації з ВООЗ для реагування на виклики тут і зараз.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux