Олена Зеленська: Серед ліків для душі творчість та культура — на одному з найважливіших місць
Перша леді Олена Зеленська відвідала Одеський обласний центр української культури. Заклад проводить виїзні майстер-класи та арттерапію для ВПО й заходи для військовослужбовців, які проходять реабілітацію в медичних закладах.
«У місті, яке зазнає постійних російських обстрілів, центр не припиняє роботи, і навіть більше: справді став осередком стійкості і для одеситів, і для вимушених переселенців, дорослих та маленьких, і для військових та їхніх родин. Його численні відділи, клуби, виставки, майстри та майстрині від початку російського вторгнення працюють не лише на збереження культурної спадщини, а й на підтримання ментального здоров’я своїх відвідувачів, у кожного з яких своя непроста історія війни», — зазначила Олена Зеленська.
Зокрема, у співпраці з художниками Одещини центр створює у шпиталях куточки мистецтва. А для гостей простору організовані «години розвантаження», під час яких можна послухати музику або самому долучитися до творчості.
Також центр реалізує інноваційний проєкт «Моя історія», у межах якого студенти-переселенці мають змогу у форматі подкасту розповідати історії життя під час війни та відновлюватися психологічно, вивчаючи народні традиції. Торік у закладі обладнали простір «Різдво вдома», який став майданчиком для єднання родин, що втратили дім через війну.
«Почуватися вдома незалежно від пережитого, бути в колі однодумців і відчувати підтримку — саме це робить центр для жителів регіону. І це дуже в дусі Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Адже серед ліків для душі творчість та культура — на одному з найважливіших місць», — підсумувала перша леді.
Також під час візиту до Одеси Олена Зеленська ознайомилася з роботою Українського медичного центру реабілітації матері та дитини. У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у закладі створені мобільні мультидисциплінарні команди, які надають психологічну та медичну допомогу дітям у віддалених населених пунктах Одещини.
У складі кожної команди є психолог, лікар-педіатр, лікар-психіатр дитячий, лікар-невролог дитячий, медична сестра. Мультидисциплінарні бригади вже здійснили майже сто виїздів до 52 громад і оглянули 2150 дітей та 1228 дорослих.
Близько 80% пацієнтів, які пройшли реабілітацію в центрі протягом минулого року, звернулися до закладу завдяки роботі мобільних команд — під час виїздів фахівці вчасно помітили та діагностували проблеми.
«Не треба розповідати, наскільки важлива зараз медична допомога, яка передбачає й підтримку ментального здоров'я, особливо в регіоні, у який щодня цілить нападник, особливо — для дітей. Тому ця допомога має бути якнайближче й навіть сама прибути до пацієнта, якому непросто дістатися до обласного центру», — наголосила перша леді.
Олена Зеленська також відзначила роботу відкритого на базі центру «Простору соціально-психологічної підтримки дітей та батьків», де надають соціальну, психологічну, юридичну, педагогічну та гуманітарну допомогу сім’ям із дітьми вразливих категорій. Заклад має облаштоване укриття, безперебійне енергозабезпечення та підіймач для людей з інвалідністю.
У просторі працюють психолог і соціальний менеджер. Вихователі проводять арттерапію, творчі майстер-класи, ігрові та розвивальні активності, уроки англійської, готують до школи. Також є заняття з логопедом і сеанси з ерготерапевтом для дітей. Фахівці працюють із дітьми з особливими освітніми потребами, а для батьків організовують тренінги та групи взаємодопомоги.
«Створити простір безпеки і підтримки для кожної нашої дитини та родини — велика мета всієї країни. Але крок за кроком вона поступово стає реальністю», — упевнена перша леді.
ее