Олена Зеленська: Заклади вищої освіти України мають стати хабами психологічної безпеки, де спільний процес пізнання дає ментальне зцілення всім учасникам
Перша леді України Олена Зеленська зустрілася з представниками спільноти закладів вищої освіти, які впроваджують Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?»: ректорами, проректорами та лідерами студентського самоврядування. Спільнота складається з тридцяти ЗВО, половина з яких готують фахівців із соціальної роботи, і майже 90% — психологів.
«Під час візитів до закордонних навчальних закладів завжди з радістю та гордістю розповідаю про українську освіту. У країні, що живе у війні, навчання — це прояв того, що життя триває. Це відчуття, що майбутнє можливе й у ньому буде ще щось, окрім війни», — зазначила перша леді.
Зараз заклади вищої освіти об’єднують до мільйона студентів та близько ста тисяч науково-педагогічних працівників. Понад тридцять ЗВО довелося перемістити в інші міста через російську агресію.
«Університет стає середовищем, де, як у щойно відкритій коробці з пазлами, змішані дуже різні досвіди. Які можуть або конфронтувати, якщо не дбати про екологічну взаємодію, або зцілюватися одне від одного, бути місцем сили та плекання стійкості», — наголосила Олена Зеленська.
У лютому «Ти як?» провела опитування серед викладачів і студентів 29 закладів вищої освіти. Майже кожен третій викладач має ознаки прихованого вигорання. У 16% є ознаки вигорання, які проявляються через емоційну відстороненість, цинічність, розчарування. Ще 18% схильні до уникання робочих завдань, прокрастинації, втрати мотивації. І лише 35% вважають, що можуть впоратися зі стресом. Опитування серед студентів показало, що близько 52% потребують психологічної допомоги.
Учасники зустрічі наголосили, що важливо продовжувати розгортати психологічну допомогу у ЗВО. У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у 97% закладів вищої освіти вже функціонують необхідні служби: працюють центри ментального здоров'я, інтерактивні простори «Турбота про себе», молодіжні центри, центри розвитку студентства, коворкінги, проводяться психологічні воркшопи, заняття з арттерапії, створюються групи підтримки, творчі клуби тощо.
Також у межах «Ти як?» відбуваються масштабовані навчання, зокрема підготовлено 60 тренерів ЗВО за програмою «Самодопомога плюс» від ВООЗ, 52 фахівці закладів вищої освіти пройшли навчання в Академії психічного здоров’я, 20 кураторів ЗВО опанували навички першої психологічної допомоги. Університети стають майданчиками для обміну досвідом і хабами психологічної безпеки, де спільний процес пізнання дає зцілення всім учасникам.
«Університет — це не тільки про професійну підготовку. Це простір, де надають послуги з ментального здоров’я та психосоціальної підтримки, де плекають стійкість і викладачів, і студентів. Навички турботи про себе і психоедукація мають стати компонентом підготовки фахівців будь-якого профілю», — зауважила керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ Оксана Збітнєва.
Під час заходу п’ять ЗВО отримали відзнаку Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» та оголосили про створення консорціуму. До його складу увійшли: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Український католицький університет. Заклади вищої освіти об'єднуються, щоби розробити новий науковий кластер, який відповідав би сучасному підходу до ментального здоров'я.
фф