Підсумки року регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я: головне

Олена Зеленська провела зустріч із представниками регіонів, відповідальними за впровадження програми
23 грудня 2023

Представники регіонів, відповідальні за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я, представили результати роботи за поточний рік та визначили пріоритети на наступний.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров'я. Для її ефективної реалізації на рівні областей та громад навесні 2023 року була створена регіональна координація програми. У кожній області сформована відповідна команда — із заступників голів обласних військових адміністрацій та регіональних координаторів. 

Регіональні команди здійснюють оперативну координацію впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях. Мета їхньої діяльності — створити програми комплексної психосоціальної підтримки, залучивши всі сектори: охорону здоров’я, освіту, соціальну сферу, зайнятість, неурядовий сектор, групи підтримки, програми «рівний – рівному» та забезпечити їхню якість і доступність. 

Команди здійснюють просвітницьку роботу щодо важливості ментального здоров’я та поширення технік самодопомоги.

Результати за рік

 • Нові знання про ментальне здоровʼя

10 жовтня, до Дня ментального здоров’я, в усіх регіонах відбулися просвітницькі заходи, участь в яких узяли понад 30 тис. українців.

Регіональні координатори та заступники начальників ОВА пройшли низку професійних тренінгів, зокрема щодо взаємодії з людьми з бойовим досвідом та їхніми родинами. Вже проведено 295 тренінгів, до кінця року заплановано ще 377 занять для працівників ЦНАПів, служб соціального захисту, навчальних закладів, сфери обслуговування.

 • Масштабне анкетування надавачів та отримувачів послуг

Опитано понад 114 тис. респондентів щодо рівня задоволеністю послуг, визначено кількісні та вікові показники потенційних отримувачів, сформульовано потреби в послугах.

Серед опитаних — 43 749 надавачів послуг зі сфер охорони здоров'я, освіти, соціального захисту, громадського сектору.

«Останні дані дослідження Gradus Research, проведеного в жовтні 2023 року, свідчать, що серед основних скарг на ментальне здоров’я всі українці називають тривожність, напругу (53 %), порушення сну (50 %). Це доводить, що всім потрібні свої спеціалісти поряд — психолог, фахівець, спілкування з яким є комфортним і дієвим», — наголосила Олена Зеленська.

Вона акцентувала, що ті, хто втілюють Всеукраїнську програму ментального здоров’я, повинні долати не лише стрес унаслідок війни у 90 % населення, а й давні суспільні упередження.

Ключове завдання зараз: не просто створювати послуги, а й інвестувати в просвіту, долати стигму. 

«Не можна, щоб сором чи якісь страхи були тим бар'єром, який відділяє людину від послуги. Хочу наголосити, що ви не самі — ваші дії завжди підсилені ресурсом великої екосистеми Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Звертайтеся, спілкуйтеся, самі діліться досвідом, збагачуйте ним усіх», — додала перша леді, звертаючись до учасників зустрічі.

 • Кожен третій сімейний лікар готовий надавати послугу з ментального здоровʼя

«Ми часто кажемо, що будь-яка допомога повинна починатися у громаді, якомога ближче до людини. Ви, ваші команди — це саме ті люди, які наближають допомогу до кожного. Послуга з ментального здоров'я вже стає доступнішою. І ви також змінюєте це, — зазначила Олена Зеленська. — Послугу вже можна отримати у того, кому українці довіряють здоров'я цілої родини, — у сімейного лікаря. Сімейні лікарі, які пройшли навчання mhGAP, можуть допомагати своїм пацієнтам, які мають порушення сну, апетиту, депресію. А в разі необхідності — скерувати до профільного фахівця».

Загалом, за словами першої леді, кожен третій сімейний лікар в Україні (загалом понад 15 200 медиків) готовий надати таку підтримку своїм пацієнтам. У разі потреби він направить до вузького спеціаліста — психолога, психотерапевта або психіатра. Послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається в межах Програми медичних гарантій. 

Протягом року понад 85,5 тис. унікальних пацієнтів скористалися цією послугою. Близько 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоров’я України. Переглянути перелік можна на інтерактивній мапі за посиланням. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори гарячої лінії НСЗУ — для цього слід зателефонувати за номером 16-77.

Перша леді наголосила, що підтримка з боку сімейного лікаря — це основа, що має стати частиною комплексного сервісу для людини, який міститиме також доступну соціальну, юридичну допомогу, допомогу щодо пошуку роботи, реабілітації тощо. Ці послуги мають бути поєднані в єдине коло підтримки, доповнювати одна одну. Отже, роль регіональних координаторів та місцевої влади стає ключовою. 

Основне на 2024 рік

1. Розробка обласних програм ментального здоров’я,

2. Збезпечення покриття послугами в усіх секторах: охорона здоров’я, освіта, оборонна, економічна, соціальна сфери, культура, спорт тощо.

3. Продовження навчання для надавачів послуг усіх напрямів та визначення маршрутів для отримувачів послуг на всіх рівнях.


Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, забезпечує Координаційний центр з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада КМУ.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux