У Києві відбулася конференція «Повернення. Шлях до ментального відновлення»
Перша леді України Олена Зеленська взяла участь у конференції «Повернення. Шлях до ментального відновлення», присвяченій підтримці українських захисників і захисниць, ветеранів та їхніх родин.
На заході було понад 200 учасників, серед них — військові, ветерани, представники цивільних і військових закладів охорони здоров’я, професійних асоціацій, громадських організацій, Офісу Президента, Кабінету міністрів, а також партнери із США, Канади та Ізраїлю.
«Ситуація сьогодення в Україні така, що нас важко розділити на тих, хто надає підтримку, і тих, хто отримує терапію. Ми всі одразу по обидва боки. Ми живемо в країні, де четвертий рік триває повномасштабна війна, де 83% людей, тобто вісім із десяти, відчувають щоденний стрес», — наголосила під час виступу перша леді.
За словами Олени Зеленської, одними з найбільших викликів Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?», яку вона ініціювала, є упередження в суспільстві.
«Регулярно чую про те, як важко людям ділитися своїм болем. Що бар’єром до звернення по допомогу досі є страх осуду, міцно вкорінений у нашому суспільстві. Тож мусили замислитися над самою філософією психологічної підтримки: якою вона має бути, щоб людина не соромилася, не боялася, довірилася», — сказала перша леді.
На сьогодні понад 120 тисяч сімейних лікарів і терапевтів пройшли навчання за міжнародними стандартами й можуть надавати підтримку в питаннях ментального здоров’я. За минулий рік вони отримали майже 500 тисяч звернень. Також у 225 громадах України працюють центри життєстійкості.
Останнє дослідження, проведене «Ти як?», показало, що відсоток українців, які категорично не планують звертатися по допомогу до фахівців із психічного здоров’я, зменшився вдвічі: з 46% у 2022 році до 22% у 2025 році.
Олена Зеленська зазначила, що саме тому новий проєкт «Повернення» передбачає створення всеукраїнської мережі центрів ментального здоров’я, які надаватимуть безоплатні амбулаторні послуги на базі державних медичних закладів. Напередодні в Дніпрі вже запрацював перший центр проєкту. Цьогоріч у різних регіонах України планується відкриття щонайменше 25 таких просторів, де допомогу зможуть отримувати понад 105 тисяч військових, ветеранів і членів їхніх родин.
«Сьогодні створюємо саме шлях, можливість отримати допомогу. Йти ним чи ні — кожна людина вирішує сама. Але цей шлях має бути доступним, простим, зі зрозумілою навігацією. Ще один такий шлях до ментального здоров’я, впевнена, прокладе і «Повернення». Тим більше, що в планах проєкту маємо впровадження освітніх програм світового рівня для фахівців сфери ментального здоров’я», — наголосила перша леді.