Емоційна регуляція
Як це працює?
Емоційний рівень — це спосіб, у який ми переживаємо внутрішні стани, пов’язані із подіями нашого життя, станом здоров'я та взаємодією із середовищем. Емоції є природною і необхідною частиною людського досвіду. Вони допомагають нам орієнтуватися у світі, розуміти свої потреби, будувати зв'язки з іншими людьми та захищати себе у випадку загроз. Виділяють шість базових емоцій: радість, здивування, сум, гнів, страх та огиду.
Негативні події, життєві труднощі, погіршення фізичного стану чи наші власні тривожні думки призводять до посилення складних емоцій. І це є здорова реакція: почуватись не окей, коли довкола щось не окей.
Формула впливу
Емоційний рівень — третя ланка у системі ментального реагування.
Емоційний рівень формує, як ми переживаємо вплив подій, фізичного стану та думок. Емоції виникають як природна відповідь на внутрішні або зовнішні стимули й відображають наше ставлення до реальності. Невизнані або пригнічені емоції можуть посилювати стрес і тримати нас у стані напруження, тоді як уважне розпізнавання і прийняття емоцій допомагає зменшувати їхню руйнівну силу, підтримувати рівновагу та обирати дії, що відповідають нашим цінностям.
Самопідтримка емоційного рівня через свідоме проживання емоцій, майндфулнес, роботу з тілесними відчуттями дозволяє зберігати і гнучкість, і психічну стійкість, навіть у складні моменти.
Допитливе спостереження
Коли ми відчуваємо стрес, розум часто переносить нас у спогади або починає малювати тривожні сценарії майбутнього. Це тільки посилює напруження. Техніка допитливого спостереження допомагає м’яко повернути увагу в теперішній момент, зосередитися на відчуттях тут і зараз, поступово повертаючи відчуття стабільності.
Це простий і водночас спосіб свідомо керувати увагою та зменшувати вплив автоматичних реакцій, які виникають у стресових ситуаціях.
СТОПП
Емоції — це природна реакція на те, що відбувається навколо, але іноді вони можуть здаватися надто сильними, змушуючи нас реагувати імпульсивно.
Техніка «СТОПП» допомагає розвити навичку робити паузу між емоцією та дією, щоб ухвалювати рішення не під впливом першого імпульсу, а з позиції усвідомленого вибору. Вона сприяє кращій емоційній регуляції, допомагає впоратися зі стресом і формувати здорові поведінкові реакції.
Негативні емоції
Техніка допомагає навчитися розпізнавати емоції, які впливають на думки, тіло і поведінку, а також змінювати власний спосіб реагування на них. Вона дає людині можливість не тільки переживати емоції більш усвідомлено, але й діяти не всупереч собі та своїм цінностям, навіть у стані сильного емоційного напруження.
Практика техніки сприяє зниженню тривалості неприємних станів, покращенню самоконтролю та формуванню стійкішої емоційної реакції.