Як підтримати близьку людину, яка зловживає алкоголем чи наркотичними речовинами?

Як допомогти рідним та не вигоріти самому
Залежності Стосунки

Залежність як реакція на стрес

Усі ми щоденно переживаємо особисті виклики, проблеми та стресові ситуації. До цього додається життя в умовах повномасштабної війни з постійними ракетними та дроновими атаками. Люди знаходять, часто несвідомо, різні способи зменшення напруги. На жаль, один з найдоступніших та найшкідливіших — зловживання алкоголем та/або наркотичними речовинами. Дізнаймося, що робити, якщо ви помітили подібну поведінку у близької людини.

Більшість людей вживають алкоголь: коли це вважати проблемою?

Чимало людей вживають алкоголь час від часу, але не вважають, що це проблема. Традиційно у нашій культурі засуджують лише крайні прояви алкоголізму, а сам факт залежності та хвороби переважно заперечується. Наприклад, ВООЗ вважає, що відносно безпечною дозою є 20 та 40 грамів чистого спирту на день, що еквівалентно двом келихам пива для чоловіків та одному для жінок. Хоча наголошують, що щоденне вживання також є небезпечним фактором. 

Однак є кілька ознак, коли вживання алкоголю виходить з-під контролю. Серед них: 

  • потяг до алкоголю;

  • невдалі спроби скоротити кількість або кинути пити;

  • людина вживає алкоголь попри усвідомлення, що це погіршує її емоційний та/чи фізичний стан;

  • вживання алкоголю за обставин, що наражають людину або інших на небезпеку — наприклад, під час водіння автомобіля, плавання, роботи тощо;

  • виникнення та посилення сімейних конфліктів через алкоголь;

  • вживання алкоголю заважає людині виконувати свої повсякденні обов'язки вдома чи на роботі;

  • споживання більшої кількості, ніж планувалося;

  • розвиток толерантності до алкоголю — потрібні більші дози, щоб отримати той самий ефект, який він спричиняв раніше;

  • зменшення інтересу до іншої повсякденної діяльності.



Як поговорити з людиною, яка зловживає алкоголем і/або наркотичними речовинами?

Говорити про важкі та серйозні проблеми завжди непросто, але необхідно. Ваш стиль спілкування, звісно, залежить від ваших стосунків, але є кілька обов’язкових правил. 


  • Виберіть доречний час і місце. Упевніться, що ви розмовляєте приватно, а людина не зайнята іншими справами. Також ця розмова має відбутися, коли ваш співрозмовник буде тверезим і не в абстинентному стані. 

  • Подумайте заздалегідь про те, що збираєтеся сказати. Повідомте людині, що вона вам не байдужа і ви тривожитесь за неї. Спробуйте сформулювати твердження, які є позитивними та підтримують. Уникайте образ чи звинувачень, навіть якщо людина вчинила шкоду в сп’янінні.

  • Розкажіть про конкретні небажані наслідки для людини та її оточення, які виникли, або можуть виникнути через вживання алкоголю і/або наркотичних речовин. Використовуйте «Я-повідомлення» (тобто говоріть, чому це важливо для вас або як це впливає на ваше життя);

  • Запропонуйте свою підтримку. Якщо ваш співрозмовник визнає проблему, обговоріть із ним стратегії подолання залежностей (медикаментозне лікування, психотерапія, групи підтримки, реабілітаційні центри). Поясніть, що готові підтримувати його на шляху до тверезості; 

  • Будьте готові до різних реакцій (заперечення, гніву, торгу, маніпуляцій тощо). Незалежно від реакції, ви повинні залишатися спокійним/-ою і запевнити людину, що якщо вона працюватиме над своєю залежністю, то матиме вашу повагу та підтримку.



Певно, це буде непроста розмова, до якої ви повертатиметеся кілька разів. Однак у спілкуванні з людьми, що мають алкогольну і/або наркотичну залежність, не можна робити таке:


  • Не сприймайте негативну реакцію особисто. Очікуйте заперечень та відмови. Дайте людині час і простір, щоб змиритися зі своєю проблемою.

  • Люди з залежністю часто маніпулюють та схильні до обману. Тому не намагайтеся погрожувати, карати, підкуповувати чи моралізувати.

  • Уникайте апелювання до совісті. Це лише посилює почуття провини у тих, хто вживає, та збільшує їхні бажання. Пропонуйте поради, а не ультиматуми.

  • Не прикривайте та не виручайте своїх близьких у ситуаціях, коли вони зробили негідні вчинки чи потрапили у халепу через залежність. Не шукайте виправдань їхній поведінці. Спроба захистити лише завадить їм побачити негативні наслідки вживання.

  • Не звинувачуйте себе. Ви не винні в тому, що близька людина вживає. Ви не відповідальні за її поведінку.

  • Не очікуйте, що ви можете змусити її змінитися.

Як підтримати людину, що бореться з алкогольною і/або наркотичною залежністю?

Важливо розуміти, що у випадках хронічного алкоголізму або важкої форми наркоманії підтримка близьких так чи інакше триватиме все життя, а відновлення близької людини може як прогресувати, так і регресувати. Оскільки окрім хворобливого потягу до речовин на фізіологічному рівні, важливим є ще ймовірна втрата контролю, деструктивні поведінкові прояви та ризик виникнення супутніх психічних розладів.


Також у вашої близької людини може трапитися рецидив. У людей з алкогольною залежністю цей показник становить близько 66 % серед тих, хто прагне одужати. 


Дослідження показують, що існує кілька факторів, які можуть впливати на ризик рецидиву, зокрема: 


  • думка, що людина все одно не зможе зберегти свою тверезість;

  • негативні емоційні стани: переживання гніву, самотності, нудьги або втоми;

  • конфлікт з іншою людиною;

  • соціальний тиск у компанії, де вживають алкоголь; 

  • святкування, позитивні емоційні стани;

  • вплив подразників, пов’язаних із вживанням алкоголю, таких як реклама алкоголю або улюблений бар;

  • відсутність нових поведінкових стратегій замість вживання.

Звичайно, не кожен, хто вживає алкоголь, має алкоголізм. Тому, залежно від ступеня проблеми та рівня самоконтролю, людина може прийняти рішення не повністю кинути, а скоротити вживання. У такому випадку обговоріть альтернативу та спробуйте створити нові способи проведення часу. Наприклад, нове заняття замість походів у паб щоп’ятниці.


Щоб попередити рецидиви та допомогти близькій людині пройти період відновлення, заохочуйте її до нових справ. Коли хтось проводить значну кількість часу вживаючи алкоголь чи психоактивні речовини, то припинення або скорочення вживання може залишити багато вільного часу, який потребуватиме нових сенсів. 


Також дуже важливо допомоги людині розв'язати проблеми, які призвели до вживання алкоголю. Наприклад, якщо ваша кохана людина пила через тривогу, конфлікти або самотність, ці проблеми залишаться присутніми, коли вона протверезіє. Заохочуйте її знайти інші способи відновлюватися після невдач.


Надійна система підтримки має дуже важливе значення для тривалого відновлення. Спільноти на кшталт Анонімних алкоголіків або Анонімних наркоманів ефективно допомагають залишатися тверезими саме через те, що люди з залежностями можуть без осуду розповісти про свою хворобу, а також отримати підтримку від тих, хто їх зрозуміє.

Як допомогти підлітку, що зловживає алкоголем і/або наркотичними речовинами?

На щастя, рівень вживання алкоголю підлітками поступово знижується, але вони більш вразливі до розвитку алкогольної залежності, ніж дорослі. Також вживання алкоголю та/або наркотиків часто призводить до ризикованої поведінки, як-от керування автомобілем у нетверезому стані або незахищений секс.


Якщо ви батьки або опікуни підлітка, нормально відчувати страх, злість або збентеження, коли виявляється, що ваша дитина п’є. Але вам варто зберігати спокій у цій ситуації. Не апелюйте до шкоди для здоров’я, оскільки це слабкий аргумент для підлітків, які переважно не відчувають жодних значущих наслідків шкідливих звичок. Краще розкажіть про те, які можливості закриває для них ця звичка. Наприклад, неможливість стати професійним спортсменом чи відчуження оточення. 


Поясніть своє занепокоєння та дайте зрозуміти, що ви хвилюєтеся, тому що любите. Поговоріть зі своєю дитиною про основні проблеми. Багато підлітків вживають алкоголь, щоб зняти стрес, впоратися з тиском, влитись у компанію або впоратися з серйозними життєвими змінами, як-от вимушений переїзд. Поговоріть зі своєю дитиною про те, що відбувається в її житті.


Встановіть правила та наслідки. Ваша дитина повинна розуміти, що вживання алкоголю має певні наслідки. Але не погрожуйте безглуздими словами та не встановлюйте правил, які ви не в змозі виконати. 


Спробуйте звернутися по допомогу до сімейного лікаря, психотерапевта або психолога, у разі необхідності вони також можуть скерувати до психіатра та нарколога. 



Як впоратися зі стресом, коли близька людина вживає

Залежності — це стрес та важке випробування не лише для хворого, а й для його близьких. Підтримувати хворого може бути виснажливо, тому будьте поблажливі до себе та подумайте про власні стратегії відновлення — як ви плануєте перезавантажуватися та робити щось приємне для себе. 


Корисною може бути розмова з людиною, якій ви довіряєте. Це може бути психолог або ж терапевтична група людей, які опинились у подібній ситуації.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux