Чи змінюються стосунки в родині після повернення з фронту

Війна впливає на обох партнерів — і того, хто служить, і того, хто чекає
Бойовий досвід Родини військових Стосунки

Унікальний досвід кожного

Війна змінює життя родини: спільні плани відкладаються, домашні обов’язки переходять до одного з партнерів, і кожен починає будувати свою рутину, зважаючи на нову реальність. З’являється чимало викликів та страхів, пов’язаних із побудовою стосунків на відстані. Водночас виникає непевність щодо того, якою буде взаємодія між партнерами після повернення зі служби — під час відпустки, після поранення чи демобілізації.

Досвід кожної пари є унікальним і залежить від багатьох чинників, як-от формат стосунків, їхня якість до війни, наявність дітей тощо. У цьому тексті ви дізнаєтеся про нові аспекти, які можуть виникнути у вашій взаємодії з партнером.

Ви змінилися, і це важливо прийняти


У той момент, коли близька людина пішла служити, розпочався етап, під час якого партнери намагаються зосередитися на своїй ролі у війні. Кожен у парі проходить певні випробування, через які змінюються цінності, переконання та погляди на різні аспекти життя.


Після повернення близької людини з фронту партнери можуть спочатку здаватися одне одному чужими. Вони переживають різноманітні емоції щодо близької людини та її поведінки — пристрасть, образу, роздратування, злість — навіть протягом одного дня.


Партнерам доведеться вивчати нові риси й емоції близької людини, досліджувати її вподобання та погляди на життя. Цей етап у кожної пари проходить по-різному, тому важливо дати одне одному час, не робити поспішних висновків і не ухвалювати імпульсивних рішень.

Стосунки можуть змінитися, і це не завжди погано

Партнерів лякають різкі зміни, які відбуваються не тільки з кожним із них, але й із їхніми стосунками. Під час розлуки кожен вибудував певний ритм і спосіб життя, тому буває складно відновити спільний побут, знаходити теми для розмови. Один із партнерів може відчувати образу через те, що близька людина багато часу спілкується з побратимами.

Складнощі, які виникають на перших етапах повернення додому, можуть стати стимулом для партнерів почати проговорювати свої почуття та ставати відкритішими одне до одного. Пам’ятайте, що стосунки можуть змінитися на краще. Наприклад, з часом партнери усвідомлюють, що їм подобаються нові особистісні якості близької людини. Часто спільні переживання зміцнюють емоційний зв’язок у парі, дають сильніше відчуття прив’язаності та довіри.

Однак буває й так, що якість стосунків значно погіршується і виникають проблеми: домашнє насильство, ігроманія, алкоголізм чи вживання психоактивних речовин. У таких випадках важливо не уникати проблеми, подбати про свою безпеку та звернутися по допомогу до фахівців. 

У партнера, який повернувся з фронту, може виникнути відчуття відчуженості чи непотрібності через те, що побутові справи вже не потребують його чи її залучення

Непорозуміння на перших етапах повернення — це нормально

Коли пара зустрічається після повернення близької людини з фронту — під час відпустки чи з інших причин — можуть виникати суперечки, адже партнери переживають дуже багато напруги та різноманітних емоцій. У таких ситуаціях слова, які вони кажуть одне одному, часто ранять та сприймаються гостріше, ніж до війни. Тому важливо слідкувати за тим, що саме та як ви говорите своїй близькій людині.

Якщо суперечка все ж сталася, не варто робити поспішних висновків чи імпульсивних вчинків, навпаки — стабілізуйте свій стан. Намагайтеся не картати себе надмірно та проговоріть ситуацію з близькою людиною, коли ви разом будете до цього готові.

Якщо ваш партнер постійно ініціює суперечки, погрожує вам або вчиняє над вами насильство, подбайте про свою безпеку та зверніться по допомогу.

Зміни в інтимному житті також можуть бути

Інтимне життя в парі після повернення одного з партнерів із фронту залежить від багатьох чинників, зокрема емоційного та фізичного стану кожного. Важливо не формувати певних очікувань, а намагатися дати собі й вашій близькій людині час на відновлення й адаптацію.

Якщо старі способи задоволення не працюють, спробуйте поступово підбирати той формат інтимної близькості, який буде комфортний обом. Пам’ятайте, що сексуальність не обмежується лише одним способом фізичної близькості — це також про обійми, доторки, масаж, флірт тощо.

У період дослідження нового інтимного життя партнерів, важливо не віддалятися одне від одного. Пам’ятайте, що не можна критикувати свою близьку людину щодо її сексуальних спроможностей та обговорювати це в колі інших людей.

Пам’ятайте, що сексуальність не обмежується лише одним способом фізичної близькості — це також про обійми, доторки, масаж, флірт тощо

Як краще зрозуміти себе й партнера

Інформація про досвід інших людей, які також чекають або служать, допоможе не почуватися ізольовано та краще усвідомити те, що відбувається з вами й вашою близькою людиною. Почніть ознайомлення з дослідження Verenan Hub Шлях коханої воїна та Шлях ветеранів та ветеранок, а також послухайте подкасти «Воїни» та «Кохані».

Спробуйте приєднатися до груп підтримки для військовослужбовців та їхніх близьких. Скористайтеся платформою «Ти як?», щоб знайти відповідні організації; вони можуть надавати й послуги психологічної допомоги. Ви також можете знайти психолога чи психотерапевта за допомогою онлайн-карти Національної служби здоров’я або зателефонувавши на гарячу лінію 16–77.

Для коректної комунікації з людьми, які мають досвід війни, використовуйте спеціальний розділ «Довідника безбар'єрності». Багато корисної інформації ви знайдете в освітньому серіалі «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux