Як ветерану та ветеранці наважитись звернутися по допомогу

А також які можливості можна отримати
Бойовий досвід Родини військових Фахова підтримка

Після повернення

Ветерани й ветеранки навіть після повернення додому можуть відчувати стрес та перенапруження. Тому, ті, хто ризикував власним життям, захищаючи нас, мають отримати максимальну підтримку на шляху до цивільного життя. У статті ми зібрали перелік ймовірних запитів ветеранів та ветеранок після повернення зі служби. 

Чому не варто соромитись просити про допомогу

Повертаючись до цивільного життя, ветерани й ветеранки часто замикаються в собі та не звертаються по допомогу, зокрема щодо вирішення ментальних чи матеріальних проблем. Нерідко це трапляється через самостигматизацію, коли виникає думка: «Ти хіба не мужик, маєш самостійно розв'язувати свої проблеми»). Іноді саботують навіть звернення по медичну допомогу, особливо у випадку «невидимої інвалідності».

Психологічна підтримка дає змогу усвідомити й опрацювати травматичний досвід, знайти спільноту людей з подібними переживаннями, що зменшує відчуття ізоляції. Звернення по допомогу не тільки сприяє особистому відновленню, але й стає прикладом для інших ветеранів, які потребують підтримки, але бояться або не знають як зробити перший крок. 

Звернення по допомогу — це ознака сили, а не слабкості

Які соціальні гарантії та пільги доступні для ветеранів і ветеранок

В Україні військовослужбовцями та їхніми родинами опікується Міністерство у справах ветеранів. Вони мають доступ до широкого переліку соціальних гарантій і послуг, зокрема безкоштовного лікування, психологічної реабілітації, лікування в санаторіях, права на першочерговий вступ до ВНЗ, виділення земельних ділянок, додаткових соціальних виплат тощо. З повним переліком соціальних послуг можна ознайомитись на сайті Міністерства

Куди ветеран чи ветеранка може звернутися по допомогу

  • Юридичні питання  

«Юридична сотня». Громадська організація, що надає соціальну та правову допомогу учасникам російсько-української війни та їхнім сім’ям. «Юридична сотня» співпрацює з Генштабом ЗСУ, Міністерством ветеранів, Організацією Об’єднаних Націй, Міністерством оборони та Міністерством соціальної політики. З 2014 року допомогли понад 130 тис. захисникам та захисницям України. 

Звернутись можна онлайн на сайті або за телефоном гарячої лінії 0-800-308-100.

Veteran Hub. Організація надає консультацію з усіх юридичних та загальних питань, а також пропонує можливості з працевлаштування, коворкінг, психологічну допомогу, допомогу з пошуком роботи та має мобільний офіс (можливість викликати необхідного фахівця додому). 

Звернутися до хабу можна у соцмережах (Instagram і Facebook), через електронну пошту [email protected], за телефоном 067-348-28-68 або прийти до офісу в Києві (вул. Юрія Іллєнка, 42).

ГО «Принцип»Громадська організація була створена військовим й адвокатом Масі Найємом та правозахисницею й волонтеркою Любов‘ю Галан 2023 року. Спершу фокус був зосереджений на захисті прав військових і ветеранів з пораненнями, однак зараз «Принцип» також адвокатує права усіх військовослужбовців і ветеранів у взаємодії з державою. Організація не надає індивідуальних консультацій, але створила застосунок «Правовий навігатор» для військових, ветеранів та їхніх сімей, де зібрані відповіді на поширені запитання.

  • Працевлаштування та розвиток власного бізнесу

Дедалі більше роботодавців створюють умови для інтеграції колишніх військовослужбовців і декларують свій бізнес як дружній до ветеранів. Таку роботу можна знайти через спеціально промарковані вакансії на платформах Work.ua чи Lobby X

Також уряд виділяє гранти для ветеранів та членів їхніх сімей для започаткування або розвиток власного бізнесу. Сума гранту може сягати 1 млн грн. Отримувач зобов’язаний створити відповідну кількість робочих місць, вести бізнес щонайменше три роки та сплачувати податки. 

Офлайн навчання доступне у Центрах ветеранського розвитку — проєкті Мінветеранів. Вони функціонують на базі навчальних закладів у таких містах як Львів, Київ, Біла Церква, Миколаїв, Суми, Харків. 

  • Академічна та неакадемічна освіта

Серед військових є потенційні вступники чи студенти, які не завершили навчання заради захисту України. Багато хто прагне здобути вищу освіту для підвищення або зміни кваліфікації. Держава надає учасникам бойових дій та їхнім дітям цільову підтримку для навчання в державних і комунальних закладах освіти. У 2023 році певні категорії вступників до коледжів мають право на спеціальні умови зарахування. Детальніше про пільгове зарахування можна дізнатися тут.

Деякі приватні навчальні заклади мають ліміти на безкоштовні програми. Однак дедалі більше з них пропонують гранти на навчання за кошти благодійників. Наприклад, New Horizon Hub запустив безоплатний проєкт в ІТ-сфері для військовослужбовців, які повернулися з фронту. Навчання відбувається в онлайн-форматі в групах до 20 студентів і триває від 3 до 6 місяців. Щоб долучитися та потрапити на вступну лекцію, необхідно зареєструватися на сайті

  • Медична допомога та протезування

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сімей загиблих можуть безоплатно отримати протезування в державних закладах охорони здоров’я або в інших центрах, зокрема:

  • БФ Protez Hub. Контакти: +38 0501 77 68 39 або [email protected];

  • Всеукраїнський центр реабілітації та протезування «Здоров’я»: 0664722238 (Київ), 0996479646 (Одеса);

  • Superhumans Center (Львів): зареєструватися можна на сайті;

  • БФ «Незламні» (Львів). Контакт — 0800333003.

Де ветерани можуть отримати психологічну підтримку

Після повернення з регіону бойових дій ветерану / ветеранці насамперед потрібно відпочити, відновитись та переналаштуватися на мирне життя без постійної загрози. Це буває непросто, оскільки події пережиті на війні, навіть не трагічні, мають травматичний вплив. Крім того, небажання військових, особливо чоловіків, визнавати наявність проблем із ментальним здоров’ям залишається поширеною перешкодою. Іноді стрес та емоційні переживання призводять до алкогольної чи наркотичної залежності, зловживання азартними іграми, «ризикову» поведінку тощо. 

Варто зазначити, що місцеві групи самодопомоги для ветеранів та їхніх сімей, за умови належної координації та нагляду з боку фахівців із ментального здоров’я, є більш ефективним використанням ресурсів, аніж спроби забезпечити індивідуальну терапію для всіх. Також важливою умовою для ефективності будь-якої психологічної підтримки є надання практичної допомоги (закриття базових і безпекових потреб). Психологічну допомогу можна отримати з таких джерел:

  • Гаряча лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду: 0 800 332 029.

  • ГО «Вільний вибір», яка надає психологічну підтримку ветеранам, військовим та їхнім родинам у доказових методах психотерапії. Телефон гарячої лінії: (063) 646-49-91.

  • Центр психічного здоров’я та реабілітації МОЗ України «Лісова поляна». Психологічна допомога ветеранам і людям, які пережили полон. Для запису телефонуйте за номером: (073) 450-60-00.

  • Онлайн-платформа Mental help — безоплатна професійна психологічна допомога для українців.

  • MARTA — проєкт з підтримки ментального здоров’я для ветеранів, їхніх рідних та близьких. Дає змогу анонімно пройти тестування, зрозуміти свій психологічний стан і за потреби знайти фахівця.

Застосунок «База». У «Базі» зібрано стислі статті про тривогу, наслідки легкої черепно-мозкової травми, хронічний біль, злість, поганий сон, депресію, нав’язливі думки, панічні атаки, провину тощо. Кожна стаття містить рекомендації та інструменти для роботи з проблемами ментального здоров’я. Крім того, додаток пропонує опції «Трекер настрою», «Медитація», «Кризові контакти», надає можливість написати фахівцеві й отримати відповідь. Доступний на App Store та Google Play.  

Психіатрична допомога та лікування

У рамках співпраці з Національною службою здоров’я України за Програмою медичних гарантій можна отримати консультації лікарів-спеціалістів, безоплатні або з частковою доплатою ліки при розладах психіки й поведінки, амбулаторне та стаціонарне лікування.

Якщо ви відчуваєте, що вам необхідна допомога, перш за все зверніться до сімейного лікаря, який працює в закладі, що уклав договір на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Сімейні лікарі й терапевти цих закладів пройшли курс від Академії НСЗУ та вміють виявляти поширені психічні розлади. 

Лікар первинної медичної допомоги може надати першу психологічну допомогу, розпізнати психічні та неврологічні розлади, направити на лабораторні дослідження та за потреби до психіатра. Також можна безпосередньо звернутися до психіатра у закладі, який має договір на пакет «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». 

Знайти сімейного лікаря, який надає ментальну підтримку, а також заклад для психіатричної допомоги можна за допомогою інформаційного дашборду. У полі фільтрів оберіть область та необхідну групу послуг або зверніться до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux