Чому важливо формувати культуру піклування про ментальне здоров’я?
Комунікаційна кампанія «Ти як?»
«Ти як?» — питання, яке зараз на устах у кожного українця. У складні часи виклики для ментального здоров'я накопичуються, впливаючи на різноманітні сфери нашого життя. Стресу та тривоги не завжди можна уникнути, але вміння ефективно долати їх — важлива складова підтримки ментального здоров'я. Методи саморегуляції, підтримка з боку близьких та використання стратегій для зменшення впливу несприятливих факторів допомагають людині проходити крізь складні часи. Але з чого почати та де отримати перевірену інформацію?
Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої першою леді Оленою Зеленською, допоможе вам розібратися в цих питаннях.
Що таке комунікаційна кампанія «Ти як?» та чому вона потрібна
«На тлі щоденних тривожних новин, ракетних атак, людського горя й біди, питати в себе “Ти як?” наче не на часі. Але насправді психологічний добробут та розуміння того, що відбувається в нашому внутрішньому світі, на часі як ніколи», — вважає ініціаторка програми Олена Зеленська. Щоб відповісти на цей виклик, у березні 2023 року стартувала комунікаційна кампанія «Ти як?».
Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.
Кампанія розпочала діалог із суспільством про цінність ментального здоров'я, необхідність дбати про нього і перетворити це у щоденну звичку. Левова частка зусиль у межах кампанії спрямовується на антистигму, адже тема ментального здоров'я десятиліттями була табуйованою, українці не звикли бути у себе на часі, прислухатися до себе, ставити собі питання «Що я відчуваю? Як це на мене впливає?», звертатися до фахівця, коли розумієш, що ти не ок.
Кампанія звертає увагу на важливість ментального здоров'я. Чому, коли болить горло, ми звертаємося до ЛОРа? А коли болить душа, ховаємо це за усмішкою або соромимося йти до фахівця?
Питання «Ти як?» стало ключовим, адже саме із чесної відповіді на нього починається шлях піклування про ментальне здоров'я.
Фокус уваги кампанії «Ти як?» — цінність ментального здоров'я та техніки самодопомоги
На самому початку комунікаційної кампанії було важливо закликати людей звернути увагу на свій внутрішній стан. Тому й запитання «Ти як?» зустрічалося у різних проявах: хтось дізнавався про нього з соціальних мереж, хтось чув ролики на радіо та бачив лаконічні білборди, а дехто прочитав допис про ментальне здоров’я на сторінці у відомого блогера. Як невеличка перемога — зацікавленість людей та їхня готовність дізнаватися більше.
Але що далі, коли відповів для себе на «Ти як?» Якщо не ок — як ти можеш це змінити? Якщо ок — що ти можеш зробити, аби допомогти близьким людям теж знайти своє джерело сили?
Тому у своїй другій хвилі кампанія зосередила увагу на популяризації практичних рекомендацій, технік самодопомоги та підтримки людей поруч. Бо більшість, за оцінками експертів, може впоратися зі своїм станом самостійно, якщо опанує відповідні навички.
Техніки самодопомоги не вимагають багато часу, особливих пристосувань чи фінансів. Але є ефективними у боротьбі зі стресом, тривогою, панікою тощо.
Третя хвиля кампанії «Ти як?» присвячена дітям та їхнім батькам. Вона реалізується разом з Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Координаційним центром з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України.
Комунікаційна кампанія «Ти як?» звертається до українців на вулицях міста, в метро і наземному транспорті, в потягах «Укрзалізниці», на майданчиках бізнесів, в аптеках, у телевізорі та на радіо, у соціальних мережах. По всій країні за підтримки партнерів розміщено білборди, сітілайти, плакати, залучено діджитал екрани. Ролики «Ти як?» транслюються під час Телемарафону «Єдині новини», на регіональних телеканалах, на радіостанціях. В інформаційних сюжетах ЗМІ, в ефірах гостьових студій на ТБ-каналах та в радіоефірах – скрізь тема ментального здоров'я.
Потужним голосом кампанії стали бізнеси, зокрема зі спільноти «Бізнес без бар'єрів». Так, ролики про ментальне здоров’я транслює у своїх магазинах рітейлер побутової техніки та електроніки «Фокстрот». Ви точно побачите їх на екранах АЗК мережі SOCAR. На касах та в торгових залах мережі магазинів «Фора». У відділеннях Приватбанку. Заклик піклуватися про ментальне здоров'я чутно у всіх магазинах мережі АТБ, у вагонах Інтерсіті та на вокзалах «Укрзалізниці». Національна книжкова платформа Yakaboo у кожне своє замовлення вкладає закладинки з QR-кодом на спеціальну сторінку «Ти як?», яку було створено на старті комунікаційної кампанії. Ощадбанк запустив спеціальну сторінку на своєму внутрішньому ресурсі — з рекомендаціями та техніками самодопомоги.
На сторінці кампанії ви знайдете корисні контакти, рекомендації, посилання та методики, що допоможуть належним чином дбати про своє ментальне здоров'я і зрозуміти, як надати підтримку близьким людям.
Тут також розміщена інформація про онлайн- та офлайн-ресурси, на яких ви знайдете контакти перевірених надавачів послуг з ментального здоров'я і телефони гарячих ліній — для дзвінків в Україні та за кордоном.