Які бувають залежності та що з ними робити
Від токсичних звичок до здорових альтернатив
«Ще один шматок шоколаду, розділ книги, коктейль чи робоче завдання», — усе це звичайні людські бажання, але водночас вони можуть бути ознакою залежності. Як запобігти шкідливим звичкам та зрозуміти, чи переходить ваше захоплення в нездорову поведінку.
Що таке залежність
Залежність — набута нав’язлива потреба робити певні дії або вживати речовини, попри негативні або шкідливі наслідки. Фактично залежності ділять на дві великі групи: хімічні (залежності від психоактивних речовин (ПАР) — психотропних засобів, алкоголю, нікотину) та поведінкові залежності.
Що стосується розладу психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин, то окрім наркотичних речовин, це можуть бути ліки, кофеїн, канабіноїди, галюциногени, снодійні, нікотин тощо.
Хоча ці речовини дуже відрізняються одна від одної, усі вони сильно активують центр винагороди в мозку та викликають відчуття задоволення. Вживання цих речовин спричиняє розлади, пов’язані з дією психоактивних речовин, але так буває не завжди. Постійне повторення дій, які викликають великі сплески дофаміну, може призвести до розриву природного механізму винагороди мозку. Тоді здорові джерела задоволення стають менш привабливими порівняно з речовиною або поведінкою, що викликає залежність.
Натомість поведінкова залежність може виникнути під час будь-якої діяльності, яка здатна стимулювати систему винагород вашого мозку. За браком досліджень сьогодні лише азартні ігри визначаються як розлад. Але це може бути будь-яка діяльність або звичка, що негативно впливає на ваше щоденне життя, може спричинити серйозні психічні, соціальні та фізичні проблеми зі здоров’ям, а також у деяких випадках — фінансові проблеми.
Звісно, велика частина цих занять є повсякденною діяльністю більшості людей. Тому, щоб з’ясувати, чи є ця звичка надмірною, потрібно зрозуміти, як проявляється залежність.
Які ознаки залежності?
Симптоми залежності є індивідуальними для кожної людини та залежать від речовини чи діяльності. Але загальні ознаки включають:
-
Неможливість зупинитися. Люди можуть вживати речовину або займатися шкідливою для них звичкою, навіть якщо хочуть припинити. Можливо, вони кілька разів намагалися кинути, але не змогли. Вони також можуть приховувати від близьких факт залежності або вживання.
-
Підвищена толерантність. З часом їм може знадобитися більше речовини або активності, щоб відчути той самий ефект ейфорії, що й раніше.
-
Зосередженість на речовині чи діяльності. Люди із залежністю стають патологічно стурбовані всім, що стосується об’єкта їхньої адикції. Вони витрачають усе більше часу на бажання, отримання та роздуми про предмет залежності.
-
Відсутність контролю. Людині може здаватися, що вона повністю втратила контроль над вживанням речовини або звичкою. Часто виникає відчуття безпорадності, вини, пригнічення або сорому.
-
Особисті проблеми та проблеми зі здоров’ям. Залежність впливає на всі аспекти їхнього життя, включно з фізичним та ментальним здоров’ям, особисті стосунки та кар’єру. Через залежність люди мають проблеми з виконанням обов’язків на роботі чи вдома. Але через нерозуміння або недостатнє усвідомлення проблеми вони часто не можуть зупинитися.
-
Частіше поводяться ризиковано або навіть мають проблеми з законом (крадіжки, водіння в нетверезому стані тощо).
-
Абстиненція. Люди з залежністю можуть відчувати емоційні та фізичні страждання, коли вони перестають вживати речовини чи припиняють поведінкову залежність. Вони можуть бути тривожними або дратівливими. У цьому стані часто відчувається ангедонія (нездатність відчувати радість), виникають проблеми зі сном та демонструється агресивна поведінка.
Що спричиняє залежність?
Не існує однієї причини залежності — це дуже складне явище. Значною мірою залежність розвивається через зміни біохімічних процесів у мозку. Речовини та певні дії впливають на мозок, особливо на центр винагороди, який переважно знаходиться в базальних ядрах.
Люди біологічно вмотивовані шукати винагороду. Часто ці винагороди походять від здорової поведінки. У передчутті цієї поведінки, наприклад, проведення часу з коханою людиною чи споживання смачної їжі, тіло виділяє хімічну речовину під назвою дофамін, яка змушує вас відчувати задоволення. Це стає циклом: ви шукаєте цей досвід, тому що він винагороджує вас приємною емоцією, а при особливо сильних стимулах — ейфорією.
Деякі наркотичні речовини також викликають величезні сплески дофаміну в мозку. Але замість того, щоб спонукати вас робити те, що вам потрібно для виживання (їсти, працювати, проводити час із близькими), надвисокий рівень дофаміну може створити нездоровий потяг шукати більше задоволення від речовини або шкідливої звички.
З часом психоактивні речовини або поведінка змінюють хімічний склад мозку й тоді людина з залежністю втрачає чутливість до їхнього впливу. Тому знадобиться більша інтенсивність впливів, щоб досягти того самого ефекту.
Кілька наукових досліджень виявили, що наш мозок однаково реагує на різні приємні переживання, незалежно від того, чи вони отримані від вживання психоактивних речовин, таких як алкоголь та інші наркотики, або від поведінки, як-от азартні ігри, покупки та секс.
Чи можу я запобігти розвитку залежності?
Є кроки, які можна зробити, щоб зменшити ризик розвитку залежності, зокрема:
-
Уникайте або обмежуйте вживання речовин, які можуть спричиняти залежність. Якщо ви відчуваєте, що у вас розвивається залежність від ліків чи будь-яких психоактивних речовин, негайно зверніться до свого лікаря.
-
Дослідіть сімейну історію: якщо у вашій сім’ї є приклади зловживання ПАР або поведінкові залежності, ви можете бути більш вразливими до цього виду залежності.
-
Використовуйте правильні стратегії управління стресом. У негативі в нас природно зростає рівень кортизолу. Щоб знизити рівень стресу потрібні позитивні емоції. Будь-яке заняття, яке винагороджує мозок дофаміном на фоні стресу, викликає дуже стійку асоціацію та може перейти в залежність. Наприклад, звичка «розслаблятись» із келихом алкогольного напою. Спробуйте сформувати нові кращі способи подолання стресу. Наприклад, заняття спортом, медитація, прогулянка, нове хобі або прослуховування музики.
-
Якщо ви відчуваєте, що не можете керувати рівнем стресу, подумайте про те, щоб звернутися до спеціаліста з ментального здоров’я.
Як лікуються залежності?
Залежність часто розглядається як хронічне захворювання, але це не означає, що відновлення та нормальне життя неможливе. Так само, як і у разі діабету чи гіпертонії, більшість людей веде здоровий і продуктивний спосіб життя, так і люди з залежністю можуть перестати вживати та контролювати свою звичку. Важливо підкреслити, що мета лікування — це досягти ремісії, що означає здатність керувати своїм станом, не вживати речовини та ігнорувати тригери. Але це також не виключає можливі рецидиви.
Як я можу допомогти близькій людині з залежністю?
Підтримка близької людини, яка бореться з залежністю, завжди є складним, але важливим процесом. Розуміння того, що залежність є комплексним захворюванням, яке впливає на поведінку, є першим кроком до надання ефективної допомоги. У випадку, якщо залежну людину готові вислухати без осуду, вона відчуває емпатію та терпіння, це може створити безпечне середовище і спонукати її до змін.
Докладніше про те, як підтримати людину, яка зловживає наркотиками чи алкоголем, а також, як почати розмову про залежність із близькою людиною, — в окремому матеріалі.