10 запитань про медитацію, які ми соромимося ставити

Відповіді на поширені запитання про особливості медитації та способи покращити медитативну практику
Емоції Розвиток стійкості

Усвідомленість та де її шукати

Коли ви починаєте цікавитися медитацією, може виникнути безліч сумнівів щодо правильності чи ефективності ваших практик. Пам’ятайте, що ви не одні — такі питання є нормальними та виникають у більшості. У цьому тексті зібрані відповіді, які допоможуть вам зробити свої медитації більш усвідомленими.

Чи справді медитація допоможе мені покращити здоров’я?


Медитація має ряд позитивних ефектів, підтверджених дослідженнями. У тексті «Медитація: що це таке і як може мені допомогти» ви знайдете детальнішу інформацію про вплив цієї практики на ментальне та фізичне здоров’я.


Як медитація впливає на ваш емоційний стан: 

  • сприяє зниженню рівня стресу;

  • покращує якість сну;

  • може полегшити симптоми під час лікування посттравматичного стресового розладу, депресії та тривожних розладів;

  • допомагає налагодити стосунки з їжею.

Медитація — це безпечно?

Медитацію вважають безпечною та корисною практикою для більшості людей. Проте пам’ятайте, що вона не є альтернативою кваліфікованій психологічній допомозі. У деяких випадках медитація може спричинити тривожні прояви чи зниження настрою або посилити наявний розлад ментального здоров’я. Якщо вас турбують будь-які симптоми, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем, психологом, психотерапевтом чи психіатром.



Чи можуть діти медитувати?

Так, під наглядом дорослих. Діти можуть почати знайомитися з основами медитації з того віку, коли вони вже здатні сидіти та фокусувати свою увагу протягом короткого проміжку часу. Пам’ятайте, що спосіб та час медитації варто підбирати під вік та вподобання дитини. Наприклад, для дітей 3–5 років краще додавати неформальні практики медитації у звичні справи у формі гри. Щоб більше дізнатися про практики медитації для дітей, подивіться відео «Як навчити дітей практиці майндфулнес?» від центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї».



Що робити, якщо я засинаю під час медитації?

Коли людина починає практикувати медитації, вона може засинати — це нормально. Якщо ви засинаєте під час медитації, варто сприймати це як сигнал до потреби у відпочинку. Ви також можете спробувати медитувати сидячи. Пам’ятайте, що з практикою ви почнете засинати рідше.

Якщо ж ви хочете залишатися постійно бадьорими під час медитації, спробуйте нижченаведені способи. Як тільки відчуваєте сонливість:

  • зосередьтеся на своєму диханні;

  • встаньте та розімніться;

  • умийте обличчя холодною водою;

  • спробуйте інші медитативні практики.

Щоби почати медитувати, треба занурюватися в релігійні та езотеричні вчення?

Ні. Медитація не потребує віри в певні догми чи в надприродне, адже ви фокусуєтеся на поточному моменті. Медитацію можуть практикувати люди будь-яких вірувань та поглядів. Наприклад, не потрібно відмовлятися від християнства, щоби почати практикувати йогу чи майндфулнес-медитації.


Пам’ятайте, що медитація — це не релігія. Її можна назвати когнітивним тренінгом, який допомагає покращити увагу та емоційну саморегуляцію. Медитація не потребує спеціальних знань — є безліч практичних технік, які легко освоїти самостійно.



Чи можу я медитувати лежачи?

Так. Для медитації підходить будь-яке зручне положення. Ви можете медитувати сидячи, лежачи, під час прогулянки або будь-якої іншої активності, яка допомагає вам зосередитися та розслабитися. Якщо ви обираєте медитувати лежачи, підкладіть під голову подушку, щоб шия перебувала в нейтральному положенні. Також зважайте на те, що ви можете заснути, тому встановіть будильник чи таймер.



Чому я не можу зупинити потік думок під час медитації?

Варто пам’ятати, що неможливо перестати думати. Наш мозок думає постійно, і це нормально. Ваша мета під час медитації полягає не в тому, щоб зупинити потік думок та «очистити мозок», а в тому, щоб навчитися спостерігати за думками без оцінювання. Під час медитації спробуйте не аналізувати свої думки, а спостерігати, як вони приходять і йдуть.

Коли ви усвідомлюєте, що ваші думки блукають, поверніть свій фокус уваги на дихання. Ви можете також використовувати мантру (коротке слово або фразу), яка допоможе вам зосередити увагу. Пам’ятаєте, що із часом під час медитації вам ставатиме легше спостерігати за своїми думками.

Як зрозуміти, що я правильно медитую?

Немає правильного чи неправильного способу медитувати. Цілком природно, що така думка час від часу у вас виникає. Ви можете спостерігати за нею так само, як і за іншими думками. При цьому пробуйте різні техніки та спостерігайте, які працюють для вас краще. Пам’ятайте: якщо медитація погіршує ваш емоційний стан, не змушуйте себе продовжувати практику. 



Мені стає нудно під час медитації. Чому так та що з цим робити?

Відчуття нудьги під час медитації може з’явитись і  у людей, які практикують медитації протягом довгого періоду. Адже під час цієї практики ви зупиняєтеся і фокусуєтеся на одноманітних речах, як-от вдих-видих чи спостереження за думками. Відтак може виникнути відчуття нудьги, особливо, якщо у вашому графіку заплановані більш активні справи. Однак пам’ятайте, що відчуття нудьги з’являється і зникає. Тому не варто намагатися його позбутися, натомість — поспостерігайте за цим відчуттям.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux