Послуга з ментального здоров’я у кабінеті сімейного лікаря

Усе, що потрібно знати про підтримку ментального здоров'я у сімейного лікаря
Фахова підтримка

Послуга з ментального здоров'я

Інтеграція послуги з ментального здоров'я на первинну ланку медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров'я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Станом на грудень 2023 року вже майже 86 тисяч українців скористалися послугою з ментального здоров’я.

Послуга є безкоштовною, оскільки надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт зі Національною службою здоровʼя України.

Інтеграція послуги з ментального здоров'я на «первинку» дозволяє лікарям впроваджувати новий підхід. Він полягає у тому, що фізичне і ментальне здоров’я розглядається як єдине ціле — нероздільне і взаємозалежне.

Сімейні лікарі, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP, можуть допомагати в питаннях, що стосуються ментального здоров'я. Шанси, що саме ваш родинний лікар може розпізнати, діагностувати та призначити лікування, дуже високі — на сьогодні кожен третій сімейний лікар надає послугу з ментального здоров'я. 

Сімейний лікар з сертифікатом ВООЗ mhGAP вміє виявляти найпоширеніші розлади — наприклад, депресію, гостру реакцію на стрес, безсоння. Курс також розрахований на педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер / братів. Станом на початок грудня 2023 року навчання завершили 62 тисячі медичних фахівців.

Які сімейні лікарі надають послугу з ментального здоров’я?

Сімейні лікарі, які працюють у медзакладах, що мають договір на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Такі лікарі пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Programme).

Розроблена Всесвітньою організацією охорони здоров’я, програма mhGAP діє в Україні з 2019 року. Більшого поширення mhGAP набула з грудня 2022 року, коли у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я було розроблено відповідний онлайн-курс. 

У 2023 році медзаклад, який має щонайменше 20 % лікарів із сертифікатом mhGAP, може укласти угоду зі НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». 

У 2024 році таку угоду зі НСЗУ зможуть укласти медзаклади зі щонайменше 70 % лікарів та 35 % медичних сестер / братів, які пройшли навчання з ведення та лікування пацієнтів із психічними та неврологічними розладами. 

Яку допомогу з ментального здоров’я може надати сімейний лікар?

У медзакладах, які мають договір зі НСЗУ, ви матимете можливість отримати безкоштовні послуги від сімейного лікаря:

  • Клінічна оцінка стану дорослого та дитини (оцінка стану фізичного здоров’я та психічного статусу);
  • Направлення на лабораторні та інструментальні дослідження для діагностики та виключення психічних та неврологічних розладів, пов’язаних із фізичним здоров’ям;
  • Скерування до профільних фахівців, як-от лікаря-психіатра, лікаря-психолога, лікаря-психотерапевта або лікаря-невролога; 
  • Складання плану ведення та лікування пацієнта;
  • Перша психологічна допомога;
  • Направлення пацієнта в інші медзаклади для спеціалізованої медичної допомоги;
  • Надання своєчасної невідкладної медичної допомоги при станах, що загрожують життю;
  • Психологічна підтримка, інформування та навчання технік самодопомоги близьких пацієнта;
  • Психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання. 

Важливо зазначити, що сімейний лікар не встановлює психіатричного діагнозу. Однак варто все одно звернутися до нього, якщо вам потрібна допомога. За потреби та за вашою згодою він може скерувати до вузького спеціаліста.

У будь-якому випадку сімейний лікар, який пройшов навчання mhGAP, готовий надати базові рекомендації щодо піклування про ментальне здоров'я. Якщо ж ви звернетеся до інших фахівців у сфері ментального здоров’я, сімейний лікар за потреби також може супроводжувати ваше лікування.

Важливо зазначити, що сімейний лікар не встановлює психіатричного діагнозу. Однак варто все одно звернутися до нього, якщо вам потрібна допомога. За потреби та за вашою згодою він може скерувати до вузького спеціаліста

Де знайти сімейного лікаря, який надасть підтримку з ментального здоров’я?

Перший варіант — скористайтесь онлайн-картою від НСЗУ. Вона дозволяє знайти сімейного лікаря за назвою області, громади, населеного пункту чи медзакладу. Якщо не знайшли потрібного спеціаліста сьогодні, періодично оновлюйте онлайн-карту. Кількість лікарів, які пройшли навчання mhGAP, постійно зростає, і вони поступово з’являються на мапі НСЗУ. 

Другий варіант — зателефонуйте за номером 16-77 гарячої лінії НСЗУ. Оператори знайдуть найближчий медзаклад, де ви отримаєте послугу з ментального здоров’я. Або допоможуть вирішити інші ваші запити. Наприклад, підкажуть, куди можна звернутися по психологічну допомогу. 

Третій варіант — зверніться до медзакладу самостійно. Запитайте про доступність сімейних лікарів, які пройшли навчання mhGAP. Буває, що вони вже не можуть підписувати нових декларацій. У такому випадку запитайте, скільки доступних сімейних лікарів проходять зараз навчання і коли до них можна звернутися.

Що робити, якщо мій сімейний лікар не пройшов навчання mhGAP?

Все одно зверніться до свого сімейного лікаря. 

Він направить вас до іншого фахівця, який пройшов навчання за програмою mhGAP. Або за вашою згодою сімейний лікар спрямує до психолога, психотерапевта чи психіатра. 

Що робити, якщо у мене немає декларації з сімейним лікарем?

Пам’ятайте, що вибір сімейного лікаря в Україні є вільним. Якщо ви переїхали в нове місце, знайдіть фахівця за допомогою онлайн-карти, гарячої лінії НСЗУ 16-77 або самостійно. 

Також пам’ятайте, що базову медичну допомогу в Україні надають без декларацій. Тобто в екстрених випадках ви можете звернутися до найближчого медзакладу. 

При цьому варто підписати декларацію з сімейним лікарем, як тільки у вас буде така можливість.

Базову медичну допомогу в Україні надають без декларацій. Тобто в екстрених випадках ви можете звернутися до найближчого медзакладу

Коли звертатися до сімейного лікаря з приводу ментального здоров’я?

Найважливіший критерій — ваше самопочуття. Частковий перелік тривожних сигналів називає Ігор Заставний, сімейний лікар, кандидат медичних наук: 

  • Порушення сну. Наприклад, ви спите замало або задовго;
  • Неможливість виконання повсякденних справ. Наприклад, вам складно встати з ліжка чи піти на роботу;
  • Безпричинна підвищена тривожність, яка ускладнює повсякденне життя;
  • Збільшене вживання алкоголю; 
  • Думки про заподіяння собі шкоди;
  • Надмірний або недостатній апетит;
  • Погіршена концентрація;
  • Підвищена плаксивість без причини;
  • Підвищена збудливість та агресивність;
  • Галюцинації.

Цей список тривожних сигналів не є вичерпним. Спостерігайте за самопочуттям та не соромтеся звертатися до сімейного лікаря. Він допоможе вам відновити якість вашого життя. 

Спостерігайте за самопочуттям та не соромтеся звертатися до сімейного лікаря. Він допоможе вам відновити якість вашого життя

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux