Як людині старшого віку не опинитися в ізоляції

Як допомогти рідній людині та знайомим уникнути ізоляції та відчуття самотності?
Люди старшого віку Розвиток стійкості Стосунки

Пігулки від самотності

З віком люди частіше відчувають самотність, особливо в умовах війни, яка посилює відчуття тривоги та соціальної ізоляції. Це негативно позначається на фізичному та ментальному здоров'ї. Однак підтримка, активне спілкування та розвиток нових зацікавлень можуть це виправити. 


Чому це важливо?

Соціальна ізоляція стає справжнім викликом для людей старшого віку. 

Звичний спосіб життя зазнає великих змін, наприклад, через вихід на пенсію, втрату партнера/-ки або низьку мобільність. Це може додати відчуття апатичності та невизначеності щодо подальшого майбутнього. Робота зазвичай займає багато часу та є місцем спілкування, тож важливо допомогти близьким знайти нові заняття та спільноту, щоб покращити якість життя та емоційний стан. 


Для багатьох людей війна стає джерелом стресу через розлуку з близькими або евакуацію у незнайоме місто. Спілкування допомагає знизити відчуття соціальної ізоляції, а турбота та емоційна підтримка зменшують тривогу та страх, підвищують рівень стресостійкості. Водночас спілкування позитивно впливає на рівень адаптації, додає впевненості у собі, покращує стосунки з близькими, сприяє пошуку нових друзів та допомагає знайти сенс у сучасних обставинах життя. 


Далі — детальніше про декілька способів, які допоможуть людині старшого віку уникнути ізоляції.

Ілюстрація Ольги Дегтярьової «Спогади жінки старшого віку про мирний час» спеціально для «Довідника безбар'єрності».

Пошук нових захоплень

Підтримка соціальних зв'язків та заняття ресурсними активностями вважаються одними з основних факторів запобігання самотності. Такими активностями є розведення рослин, організація свят або настільні ігри. Не менш корисними стануть відвідування парків, прогулянки і проведення часу на свіжому повітрі. Спілкування з друзями, знайомими або сусідами додає позитивних емоцій та відчуття належності до спільноти.


Читання або прослуховування аудіокниг — це ще один чудовий спосіб провести час. Якщо у людини є проблеми з зором, то доступним джерелом інформації та цікавого дозвілля стануть аудіокниги.Фізична активність має велике значення для здоров'я і важливо пам'ятати про помірне навантаження та індивідуальні програми вправ.

Використання технологій

Багато людей старшого віку не втрачають бажання дізнаватися нове, тому запропонуйте їм навчання у користуванні комп'ютером чи мобільним телефоном. 

Відео- та звичайні дзвінки допоможуть вашим рідним або знайомим відчувати себе ближчими. Завдяки Інтернету вони мають доступ до новин, розважального контенту та електронної пошти, що зменшить відчуття самотності. 

Призначені спеціально для цього курси та навчальні матеріали допоможуть зрозуміти нові технології та використовувати їх у повсякденному житті. Долучатися до громадських заходів та програм

Сьогодні велика кількість громадських організацій та місцевих установ пропонують різноманітні програми для людей старшого віку. Це можуть бути курси, гуртки, майстер-класи, екскурсії та багато іншого. Залучення до таких заходів допомагає знайти простір для спілкування та відчути себе частиною суспільства.  


Одним з яскравих прикладів такої ініціативи є проєкт Благодійного фонду Let's Help «Безкоштовні кінопокази в “Жовтні”». За умови наявності пенсійного посвідчення кожен відвідувач отримує безкоштовний квиток на фільм, який транслюється щовівторка раз на місяць.   


Також у різних областях діють місцеві терцентри та інші державні установи, які залучають людей старшого віку до різноманітних ініціатив. Центри не лише створюють умови для спілкування, але й надають малозабезпеченим людям старшого віку якісні соціальні, юридичні та побутові послуги. 


Для внутрішньо переміщених осіб старшого віку є  громадські організації, що реалізують заходи для дозвілля. Вони допомагають адаптуватися у новому місті та отримати професійну підтримку ментального здоровʼя.


Наприклад, Львівська громадська організація «Золоті Роки» проводить різноманітні навчальні програми та підтримує людей старшого віку. Вони надають юридичні консультації та організовують центри для всіх, хто вимушено покинув свої домівки і знайшов прихисток на новому місці. Волонтери благодійної організації «Старенькі» допомагають у різних сферах та влаштовують події для спілкування. 


Люди старшого віку, які бажають знайти роботу, можуть звернутися до державної служби зайнятості. Вони надають допомогу у зміні професії, пошуку вакансій, інформаційну та консультаційну підтримку з працевлаштування та соціальне страхування.


Дедалі більше людей старшого віку самостійно займаються волонтерством. Це може бути в'язання шкарпеток або шиття білизни для військових, організація майстер-класів для дітей або плетіння сіток. Якщо у вашого родича або знайомого є таке бажання, варто їх заохочувати приєднуватися до волонтерства або до культурних заходів, які влаштовують різні організації. Це надає можливість знайти нові хобі та знайомства, а також залишатися активним та зацікавленим у житті.

Допомога у побуті

Допомога рідним та сусідам у повсякденних завданнях, створення комфорту та надання підтримки має важливе значення для зменшення відчуття самотності. Люди старшого віку, особливо зі слабким фізичним здоров’ям, частіше зіштовхуються з труднощами, тому важливо забезпечувати їх продуктами харчування, ліками та іншими необхідними речами. Варто звернути увагу, чи мають вони доступ до засобів інформації, таких як радіо чи телевізор, адже це може значно полегшити їхнє життя. 

Сімейні лікарі та інші медичні працівники допоможуть оцінити емоційний стан пацієнта та надати медичну та психоемоційну підтримку, виписати ліки або направити на додаткові обстеження.

Участь у громадських заходах чи гуртках, волонтерська діяльність, а також використання сучасних технологій позитивно впливає на ментальне здоров’я людей старшого віку. Спілкування зменшує їхнє відчуття самотності та соціальної ізольованості, а також допомагає адаптуватися у нових обставинах.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux