Як розпізнати у дитини проблеми з ментальним здоров’ям
На що звернути увагу
Навіть дорослим іноді важко зрозуміти, як наше тіло сигналізує про проблеми з ментальним здоров'ям. Що вже казати про дітей: вони ще тільки знайомляться зі своїми почуттями й емоціями, а тому не завжди можуть із ними справлятися. Проте батькам варто звертати увагу на ментальне здоров’я своїх дітей так само уважно, як і на фізичне: інколи для відновлення вистачить відпочинку й турботи в родинному колі, але інколи дитині вже необхідна допомога лікарів.
Проблеми з ментальним здоров’ям у дітей часто супроводжуються змінами в їхній поведінці. Педіатриня Юлія Крушельницька рекомендує звернути увагу на такі симптоми:
-
Дитина почала інакше взаємодіяти з однолітками. Наприклад, зазвичай гралася в компанії на майданчику, а тепер усамітнюється у куточку;
-
Улюблені заняття не приносять задоволення: ви не можете зацікавити дитину мультиками чи іграми, від яких вона була в захваті;
-
Прагне ізоляції й не хоче виходити на вулицю;
-
З’явилися проблеми зі сном;
-
Дитину переповнюють емоції — від суму та пригнічення до тривожності та роздратування. Час від часу плаче без зрозумілої на те причини;
-
Погіршилася пам’ять, важко навчатися;
-
Виникають головні, кишкові або інші болі, але лікарі не виявляють проблем.
Як зрозуміти, що вже час звернутися за допомогою до лікаря
«Коли діти висловлюють думки щодо небажання жити або збираються вчинити самогубство — ось це вже такий великий знак оклику!» – говорить педіатриня Юлія Крушельницька. У таких випадках зволікати не можна.
Утім, консультація лікаря не завадить у будь-якому випадку. Особливо, якщо симптоми є тривалими і впливають на якість життя дитини.
Почати можна з візиту до педіатра. Поцікавтеся, чи проходив ваш лікар навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — глобальній програмі ВООЗ, спрямованій на підвищення доступу до послуг з охорони ментального здоров’я. Педіатри, що пройшли таке навчання, можуть розпізнати у дитини найпоширеніші проблеми, пов'язані з ментальним здоров'ям, та надати першу допомогу. У разі потреби, педіатр направить на обстеження до вузького спеціаліста – психолога, психотерапевта або психіатра.