Як стати роботодавцем, дружнім до ветеранів та ветеранок

Рекомендації, які можуть стати у пригоді бізнесу та державним інституціям
Бойовий досвід Родини військових

Зрозуміти потреби

Майже чверть (24 %) ветеранів АТО/ООС у 2019 році заявляли, що відчували дискримінацію через статус ветерана при пошуку роботи, а 80 % з них взагалі не вказують свій військовий досвід у резюме. Зазвичай військові стикались із нерозумінням їхніх потреб або ж отримували відмову через свій статус.

Наслідки повномасштабного вторгнення впливають на все суспільство: змінюється кількість і статус ветеранів через ширші інформаційні кампанії. Частина продовжить службу в Збройних силах, але будуть і ті, хто захоче повернутися до цивільного життя.

У цьому матеріалі розбираємось, як роботодавцям підготуватися до роботи з ветеранами та ветеранками та пояснюємо переваги та виклики такої співпраці.

Хто такі українські ветерани й де вони працюють

Український ветеранський фонд ще в липні 2022-го нарахував 851 тис. ветеранів. До них, окрім учасників бойових дій, також входили члени родин загиблих на війні, люди, які отримали інвалідність на війні, а також постраждалі учасники Революції гідності.

Варто зазначити, що ветерани — це переважно молоді люди (лише 1,5 % з них старші 60 років). Більшість із них працездатного віку. Серед учасників бойових дій 68 % — це люди віком від 27 до 48 років. Здебільшого вони прагнуть повернутися на попереднє місце роботи. Це 300 тис. осіб, переважно чоловіків, співпраця з якими в цивільному житті матиме низку особливостей.

Дані щодо тісної інтеграції ветеранів у цивільну роботу зараз відрізняються. Наприклад, в опитуванні бізнесів від Work.ua та Lobby X 65 % роботодавців (серпень 2023 року) ніколи не працювали з ветеранами, але вже починають готуватися до найму колишніх військових. Натомість у дослідженні robota.ua (за травень 2023) 48 % підприємців заявили, що мають у своїх командах ветеранів та учасників бойових дій.

Ветерани — це переважно молоді люди (лише 1,5 % з них старші 60 років). Більшість із них працездатного віку. Серед учасників бойових дій 68 % — це люди віком від 27 до 48 років. Здебільшого вони прагнуть повернутися на попереднє місце роботи.

Які переваги та виклики для роботодавця можуть бути у працевлаштуванні ветеранів

Абсолютна більшість компаній (приблизно 90 %) готові працевлаштовувати людей із досвідом бойових дій. Однак 50 % ветеранів остерігаються, що втратять свою попередню кваліфікацію та потребуватимуть додаткового навчання. Із цим погоджуються й опитані роботодавці.

Особливо зацікавлені у ветеранах роботодавці зі сфери автобізнесу, будівництва та інженерії через ймовірний практичний досвід отриманий під час служби. Також роботодавці виділяють низку конкурентних переваг військових. Серед них:

  • лідерські якості, патріотизм, вміння брати відповідальність та працювати у складних ситуаціях;

  • вміння керувати людьми та ухвалювати складні рішення;

  • відповідальність та дисциплінованість;

  • здатність до командної роботи;

  • вміння адекватно реагувати на кризові ситуації та здатність швидко опановувати емоції;

  • часто набувають новий досвід володіння технікою та нестандартного застосування.

Натомість ризиками для компаній є триваліша адаптація та нестабільний психоемоційний стан працівників-ветеранів, що може негативно позначитися на їхній продуктивності. Плюс необхідність більш тривалих відпусток, спеціалізованого лікування та безбар’єрного простору для ветеранів з інвалідністю.

Ілюстрація Ольги Дегтярьової для «Довідника безбар'єрності» — гіда з коректної комунікації та взаємодії.

Як компанії підготуватися до співпраці з ветеранами

Перш ніж наймати людей із досвідом військової служби або декларувати себе як компанію відкриту для співпраці з ветеранами, бажано провести деякі зміни в корпоративній культурі та робочому середовищі.

  1. Адаптуйте корпоративну культуру та політику під потреби ветеранів. Керівникам компанії та HR варто підготувати документ, який узгодить ваше бачення співпраці з ветеранами. Запропонуйте конкретні рішення та активності з урахуванням можливих переваг від таких змін та бюджету.

  2. Підготуйте команду до змін. Поясніть працівникам, що відбувається і до яких змін це призведе. Варто відкрито повідомити про ваше рішення працевлаштовувати ветеранів та реінтегрувати колег, які повернуться на робочі місця зі служби. Ви можете провести спільну зустріч для відвертого обговорення побоювань та упереджень працівників. А також дати можливість внести свої пропозиції та побажання.

  3. Організуйте навчання щодо особливостей взаємодії з людьми, які мають бойовий досвід. У багатьох є родичі або близькі, які проходять службу в Силах оборони. Однак чимало людей відчувають збентеження під час взаємодії з ветеранами, або ж не знають, як побудувати комунікацію. Навчання у форматі вебінарів або освітнього курсу має дати відповіді на такі запитання:

  • Як варто, а як не варто говорити з ветеранами? Які питання їм можна ставити, а які — ні? Які теми не варто обговорювати та які слова підтримки краще не вживати, аби не нашкодити?

  • Через які життєві етапи проходять колишні військові — від початку служби до повернення до цивільного життя. Як можна інтерпретувати їхню поведінку, емоційні стани тощо.

  • Як травми та ушкодження впливають на поведінку ветеранів у цивільному житті. Наприклад, наслідки довготривалого стресу чи черепно-мозкової травми.

  • Як говорити з ветеранами про каліцтво / ампутацію кінцівок.

  • Психологічні аспекти в реінтеграції ветеранів до цивільного життя.

  • Міфи та стереотипи щодо захисників. Зокрема, донести, що не всі вони мають ПТСР, є агресивними, беземоційними, беземпатійними тощо.

Потрібно наголосити, що ветерани та ветеранки — це насамперед люди, військовий досвід яких хоч і досить вагома, але лише частина життя, яка, можливо, потребуватиме певних специфічних умов роботи.

Більше рекомендацій для коректної комунікації з людьми, які мають бойовий досвід, можна знайти у відповідному розділі «Довідника безбар’єрності», створеного за ініціативою першої леді Олени Зеленської.

  1. Перевірте процеси найму та адаптації працівника. Перш ніж вказувати у вакансіях, що ви відкриті до найму ветеранів, підготуйте до цього рекрутерів — навчіть їх аналізувати військовий досвід у резюме, толерантно запитувати про нього на співбесідах. Якщо кандидат не підходить, навчіть їх відмовляти так, аби у захисників не склалося враження, що це відбулося через досвід служби чи ветеранський статус.

За можливості надайте доступ співробітникам до психологічних консультацій. Можна домовитися про такі послуги з організацією, яка спеціалізується саме на психологічній підтримці ветеранів. Дізнатися, які організації надають послуги з підтримки ментального здоров’я, зокрема й людям із бойовим досвідом, можна на сторінках «Допомога онлайн» та «Допомога офлайн»

Деякі компанії також впроваджують додаткові послуги з медичного страхування.

  1. Створіть безбар’єрне робоче місце. В умовах повномасштабної війни ми вже помічаємо збільшення частки українців, які належать до декількох вразливих груп населення одразу. Перш ніж декларувати співпрацю з ветеранами, подбайте, щоб люди мали комфортний доступ до робочого місця. Це стосується не лише облаштування офісу / виробництва, але й не зовсім очевидних на перший погляд рішень. Наприклад, субтитрування відео та дзвінків для людей, які мають порушення слуху.

  2. Розповідайте, що ви відкриті до ветеранів у своїй команді. Щоб ветерани дізнались про вашу готовність до співпраці, варто комунікувати про це публічно. Робіть це в різний спосіб. Наприклад, можна запустити промокампанію, вказувати в описі вакансії для ветеранів чи звернутись до ветеранських спільнот із проханням поширити інформацію.

Що варто врахувати під час співпраці з ветераном / ветеранкою

Пережитий досвід участі в бойових діях змінює людину. Іноді це відбивається на фізичному та ментальному здоров’ї. Окрім інвалідності чи інших видимих ушкоджень учасники війни можуть стикатися з певними наслідками, серед яких підвищена тривожність, проблеми зі сном, апатія, сімейні конфлікти. Більшість із них протягом кількох місяців цивільного життя самостійно подолають ці проблеми.

Під час співбесіди спілкування з ветеранами не має відрізнятися від розмови з іншими кандидатами. Іноді компанія може й не знати, що серед її працівників є ветеран, тому запитати людину про це під час співбесіди можна.

На початку реінтеграції хорошим варіантом буде призначення ментора. Ідеально, якщо це буде людина, яка також має бойовий досвід. Не зайвим буде попереднє навчання для поновлення навичок, навіть якщо людина вже займала цю позицію.

Бажано надати гнучкий графік у перші три місяці після повернення до роботи. Це допоможе працівнику, який має бойовий досвід, бути продуктивнішим, враховуючи проблеми зі сном та концентрацією.

Під час співбесіди спілкування з ветеранами не має відрізнятися від розмови з іншими кандидатами. Іноді компанія може й не знати, що серед її працівників є ветеран, тому запитати людину про це під час співбесіди можна.

Як дізнатися готовність компанії до співпраці з ветераном

Єдиної методики для цього немає, до того ж неможливо відстежити всі нюанси, оскільки деякі аспекти залежать безпосередньо від сфери діяльності. Проте Work.ua — учасник спільноти «Бізнес без бар’єрів» — створив інструмент перевірки готовності бізнесу до найму ветеранів та ветеранок.

Чекліст складається з 43 питань, які охоплюють процес пошуку та найму, безбар’єрності, адаптації та корпоративної політики. Станом на лютий 2024 року перевірили себе за чеклістом орієнтовно 1500 компаній. Середній результат готовності взяти колишніх військовослужбовців на роботу — 53 %.

Видання Forbes створило рейтинг 25 найкращих роботодавців для ветеранів та ветеранок.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux