Як зберегти стосунки, коли ви на відстані

Вчимося плекати стосунки навіть в розлуці
Родини військових Стосунки

Адаптуємося до нових реалій

Війна змусила багатьох українців роз’єднатися та поставити життя на паузу. Стосунки на відстані стали не вибором, а вимушеною реальністю. Такі обставини стають ще важчими через невизначеність майбутнього. Партнери не знають, коли знову зможуть побачити одне одного, поговорити телефоном, продовжити втілювати спільні мрії.

Плекати стосунки на відстані під час війни — завдання не з легких. У цьому тексті ви знайдете поради, як впоратися із періодом розлуки, а також — куди звертатися, якщо вам потрібна емоційна підтримка.

Турбуйтеся про себе

Вимушена розлука із партнером / партнеркою — це складний досвід, проживання якого вимагає значної енергії та терпіння. На додачу до цього людині часто потрібно знаходити ресурс на роботу, догляд за дітьми, батьками, побутові справи та вирішення термінових проблем. У такому ритмі навіть пів години відпочинку можуть здатися марною тратою часу.

Однак важливо прийняти, що відпочинок та різноманітні приємні ритуали — це невіддільна частина життя. Ви щодня витрачаєте багато енергії, тож її потрібно поповнювати. Пам’ятайте, що турбота про себе — це ще й турбота про близьких. Коли ви поповнюєте свої запаси енергії, вам легше підтримувати партнера / партнерку.

Ви можете почати піклування про себе з того, що складете список щоденних занять, які дають вам ресурс. Докладніше про те, як підтримувати себе в ресурсному стані, ви знайдете в тексті «Як знайти своє джерело сили».

Не ставте життя на паузу

Коли близька людина далеко, може з’явитися відчуття, що без неї немає сенсу витрачати час на нові враження. Також буває складно планувати для себе щось наперед, бо нагода поспілкуватися чи зустрітися з партнером / партнеркою може випасти будь-коли. Частина людей відмовляється від нових вражень через почуття провини.

Пам’ятайте, що відмовитися від поїздки чи поетичного вечора, про які ви мріяли певний час, — це не вихід. Щоби підтримувати свій емоційний стан, важливо додавати новизни у своє життя, втілювати мрії. Спробуйте розпочати з маленьких виходів із дому, наприклад, піти на майстер-клас чи покататися на велосипеді.

Якщо у вас з коханим / коханою було багато спільних активностей, вам може бути боляче знову повертатися до них, адже тепер ви не разом. У такі моменти нагадайте собі, що ваша близька людина буде рада, якщо ви додасте більше позитивних емоцій у своє життя.

Намагайтесь регулярно спілкуватися

Чим частіше ви підтримуватимете контакт, тим більше відчуватимете присутність близької людини. Це можуть бути текстові чи аудіо- і відеоповідомлення, фотографії, або ж листівки й записки, відправлені разом із посилкою. Не соромтесь розповідати про повсякденні справи та приємні моменти, які траплялися протягом дня.

В умовах війни буває важко або навіть неможливо спілкуватися за допомогою повідомлень протягом певного часу. Ви можете запитати близьку людину, чи буде добре, якщо ви все одно надсилатимете їй повідомлення, які вона згодом зможе переглянути. Або ж ви можете домовитися про певний час, коли маєте зв’язуватися одне з одним.

При цьому поважайте бажання близької людини побути наодинці. Не соромтесь сказати і про своє бажання завершити розмову чи змінити формат спілкування.

Для посилення відчуття близькості спробуйте різноманітні спеціальні застосунки, як-от Obimy. Оберіть будь-яку дію та надішліть її близькій людині: обійми, поцілунок, масаж. Завдяки цьому додатку можна ділитися своїм настроєм та писати текстові повідомлення. Ймовірно, вам підійдуть застосунки для інтимних стосунків на відстані.

Створіть нові спільні ритуали

Спільні ритуали допомагають підтримувати відчуття близькості та присутності. Подумайте про те, які нові спільні моменти ви можете розділити разом. Наприклад, спільні вечері завдяки відеозв’язку чи побажання доброго ранку та доброї ночі. Можна спробувати разом пограти в улюблену гру чи почитати одне одному книгу.

Пам’ятайте, що створення нових ритуалів може потребувати часу та зусиль. Не хвилюйтеся, якщо у вас немає списку ритуалів. Ви можете вибрати навіть один, якщо це комфортно для вас і вашої близької людини.

Не відмовляйтеся мріяти про майбутнє

Невизначеність під час війни може спричинити відчуття втрати сенсу щодо планів на майбутнє. Однак мрії можуть бути однією з опор, яка допомагає триматись у часи випробувань. У складні моменти, коли людину охоплює відчай, саме згадка про певну мрію допомагає повернути надію та мотивацію.

Розпочніть із мрій про місця, які відвідаєте з близькою людиною. Або про різноманітні моменти, які розділите разом. Спробуйте поділитися своїми мріями з партнером / партнеркою чи записати їх у нотатник.

Звісно, коли вашій близькій людині загрожує постійна небезпека, мріяти буває страшно. У такому випадку ви можете почати з маленьких мрій перед сном — вони допоможуть знизити напругу.

Прийміть те, що ви можете змінюватися

Під час війни під впливом різних обставин людина може почати провляти несподівані емоції та зміни в поведінці. Ви і ваш партнер / партнерка змінюєтеся, і це — нормально. Прийміть те, що зараз ви проживаєте різні досвіди. Під час тимчасової зустрічі вам двом може бути складно налагодити спілкування одразу. Також вас можуть певний час дратувати нові прояви поведінки близької людини.

Зміни не завжди бувають поганими. Навпаки, ви можете зауважити, що ваша близька людина почала проявляти ті риси характеру, якими ви завжди захоплювалися в інших.

Якщо ви — партнер / партнерка військовослужбовця, вам можуть стати в пригоді дослідження Veteran Hub Шлях коханої воїна та Шлях ветеранів та ветеранок. Це може допомогти вам зрозуміти, які зміни можуть відбуватися з вами і з вашою близькою людиною. Також ознайомтеся із подкастами «Воїни» та «Кохані», які допоможуть вам краще зрозуміти себе й партнера / партнерку.

Дозволяйте собі відчувати різноманітні емоції

У стосунках на відстані емоції злості чи гніву на партнера / партнерку можуть здаватися вам недоречними. Деколи навіть саме виникнення таких емоцій провокує відчуття провини. Вам може здаватися, що ви погана людина, якщо ображаєтесь на близьку людину, яка, наприклад, зараз захищає країну.

Памʼятайте, що емоції не визначають, якою людиною ви є. Ви маєте право на будь-які емоції. Спробуйте виразити свою емоцію в безпечний для вас та інших спосіб. Наприклад, розбити тарілку, поки ніхто не бачить. Або завести щоденник, де будете записувати в деталях свої почуття.

Слідкуйте за тим, щоб емоції не впливали деструктивно на вашу поведінку. Наприклад, якщо ви зараз сердитесь на свою близьку людину через її вибір піти служити, то пам’ятайте, що не повинні звинувачувати її. Натомість можете запитати себе: «На що я справді злюся?». Може виявитися, що за емоцією злості ховається потреба, наприклад, у підтримці, яку зараз неможливо закрити. У такому випадку складіть список варіантів, як ви можете отримати бажану підтримку.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux