Вплив стресу на людину та техніки самодопомоги

Поради, які допоможуть розпізнати ознаки стресу та зменшити його вплив на життя
Самодопомога Стрес

Стан стресу

Стан стресу у відповідь на надзвичайні або непередбачувані події є абсолютно нормальною реакцією організму. Це природний механізм захисту, який допомагає нам реагувати на зміни у навколишньому середовищі. Однак важливо розуміти, що тривалий або інтенсивний стрес негативно впливає на фізичне і ментальне здоров’я. 

Дослідження Gradus Research свідчить, що 88 % опитаних українців відчувають високий рівень стресу. Більшість відчуває втому, напруженість і гнів. До цього додається тривога за безпеку близьких та страх втратити їх. 

Ці дані є важливим сигналом, який закликає звернути увагу на емоційний стан та знайти ефективні стратегії подолання стресу.

Що таке стрес? Вплив довготривалого стресу на наш організм

Стрес — це природна реакція на негативні події й загрози. Небезпека, переїзди, евакуація, рідні на передовій, страх майбутнього — це лише деякі з аспектів, які впливають на психоемоційний стан людей. 

Стрес спричиняє виділення гормонів, таких як кортизол та адреналін. Це може призводити до підвищеного тиску та інших фізіологічних змін. 

Прояви стресу

Стрес може залишатися непомітним, але довготривалість цього стану погіршує загальний стан людини, а реакції на стрес посилюються. Існує безліч реакцій на стрес, які проявляються у різні моменти життя на багатьох рівнях.

  • На рівні фізичних відчуттів — напруга у м'язах, головний біль, запаморочення, нудота, слабкість, порушення апетиту та сну. 

  • На рівні поведінки — зловживання психоактивними речовинами, зниження мотивації, відстороненість та самоізоляція, прояви агресії, коливання настрою, зниження сексуального потягу.

  • На рівні емоцій — тривожність, гнів, сум, роздратування, «замороження емоцій», їх відсутність тощо;

На когнітивному рівні — втрата концентрації, зниження пам'яті, забудькуватість, неуважність, труднощі з концентрацією. 

Техніки самодопомоги

Подолати стрес допоможуть такі рекомендації:

Регулярні фізичні вправи

Регулярна фізична активність, прогулянки, вправи з йоги та медитації, спорт, допоможуть знизити рівень стресу та поліпшити настрій.

Дихальні техніки

Зосередженість на диханні та нормалізація його ритму можуть значно зменшити напругу та стресові реакції організму.

Організація часу та планування

Створення графіка та планування завдань допомагає уникнути зайвого навантаження та повертає відчуття контрольованості подій. Також потрібно не забувати про повноцінне харчування та здоровий сон. 

Інформаційна гігієна

Вибирайте авторитетні джерела новин. Перевіряйте достовірність інформації та переконайтеся у репутації видання чи джерела, з якого вона отримана. Уникайте перенасиченості інформацією. Періодично робіть паузи від новин та зосереджуйтеся на інших аспектах життя.

Докладніше про правила здорового медіаспоживання під час війни читайте за посиланням. 

Де знайти підтримку, якщо техніки самодопомоги не працюють

Можливість відкрито говорити про свої почуття та проблеми допомагає відчути підтримку та зменшити дискомфорт. Тому не варто соромитися звертатись за фаховою допомогою до психолога. Це безпечний і ефективний спосіб отримати професійну підтримку і навчитися стратегіям боротьби зі стресом. Сьогодні в Україні психологи працюють у різних форматах: очному, онлайн, існують центри, які надають безкоштовну але професійну допомогу, діють різноманітні гарячі лінії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux